Kultura | rozrywka | edukacja

II Letnie Warsztaty Taneczne w JDK. Nie tylko hip-hop

Blisko 50 osób weźmie udział w rozpoczynających się we wtorek (17 bm.) czterodniowych II Letnich Warsztatach Tanecznych, zorganizowanych przez Jasielski Dom Kultury. Poprowadzą je instruktorka w Szkole Tańca Lilla House w Rzeszowie Aleksandra Drzazga oraz tancerka, instruktorka i choreografka Katarzyna Korona z JDK.


(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Młodzież, która zapisała się na warsztaty – głównie gimnazjaliści i licealiści – będzie się uczyć tańczyć w stylach dancehall, house (czwartek, piątek; poprowadzenie Aleksandra Drzazga) oraz hip-hop i lyrical hip-hop (wtorek, środa; poprowadzenie Katarzyna Korona). Zajęcia będą się odbywać w trzech grupach, po dwie godziny dziennie. Uczestnicy warsztatów codziennie będą ćwiczyć inny styl. Wybór stylów na warsztaty zasugerowali sami młodzi ludzie, uczęszczający w roku szkolnym na taniec hip-hop w JDK.

Uczestnicy warsztatów, z których część chodzi na prowadzone w JDK zajęcia hip-hop, będą mieli okazję nie tylko doskonalić technikę tego stylu również w czasie wakacji, ale także poznać podstawy stylu dancehall i house, czym byli zainteresowani – mówi Katarzyna Korona.

***

Dancehall to dynamiczny taniec jamajski, skupiający się na pracy ciała, polecany szczególnie dla kobiet. Dancehall może wpływać relaksująco nie tylko na psychikę, ale także na samopoczucie fizyczne. Zajęcia są dość dynamiczne, dlatego mogą pomóc wyzbyć się kompleksów dotyczących własnego ciała. Obecnie dancehall, zaliczany jest do grupy tańców hip-hop, oparty jednak na innej rytmizacji, oraz pracy ciała. Jego główne cechy to płynność ruchów bioder i tułowia, liczne podskoki, charakterystyczne izolacje ciała i dynamizm ruchu. Jest to taniec bardzo energiczny, w którym każdy może poczuć klimat Jamajki i Wysp Karaibskich, a przy tym świetnie się bawić.

House jest bardzo energetycznym tańcem, pełnym przeróżnych podskoków i szybkich kroczków. Wyrabia szybkość, koordynację ruchów i pokazuje jak można bawić się muzyką. Jako, że taniec ten jest bardzo szybki i energetyczny, wyrabia kondycje i pomaga w spalaniu kalorii. Najbardziej charakterystycznym elementem house jest technika nazywana „jackingiem”, która polega na poruszaniu tułowia do przodu i do tyłu w charakterystycznym falującym ruchu. Charakterystyczne są też kroki i sposób poruszania się, polegający na niskich, płynnych podskokach.

Hip-hop jest elementem kultury obejmującej styl ubioru, specyficzny język, sztukę raperów i DJ-ów. Ten rodzaj tańca niesie w sobie witalność, niezależność, buntowniczość, fantazję, beztroskę i energię życiową. Ruch oparty jest na pracy przeponą, charakteryzuje się ogromną dynamiką i ekspresją (fale, zatrzymania), jak również pracą na ugiętych (miękkich) kolanach oraz skocznością. Buduje wytrzymałość, skoczność, szybkość, gibkość. Wymaga od tancerza dużej energii. Hip-hop jako styl tańca ulega nieustannym przemianom i cały czas się rozwija. Nie ma określonej bazy kroków. Hip-hop korzysta z różnych technik, nie tylko hiphopowych, tj. jazz, house, funky, popping, locking.

Liryczny hip-hop najczęściej tańczony jest do muzyki R & B i skupia się bardziej na choreografii i wykonaniu niż na freestyle’u (improwizowaniu). Lyrycal hip-hop jest unikalny ze względu na to, że tancerz musi ruchem oddać treść słów piosenki. Bardzo ważne w tym tańcu są izolacje (zwłaszcza w klatce piersiowej), powolne, płynne ruchy (jak poślizg i fale ciała). Spośród wszystkich stylów tańca hip-hop, hip-hop liryczny jest najnowszym. Czasem określany jest jako bardziej miękka lub płynna wersja hip-hopu. W lyrical hip-hop tempo nie jest za szybkie, pozwala ono „pulsować” i wyczuwać ciałem najdrobniejsze zmiany muzyczne. Ruch powinien oddawać każdą nutkę i emocję zawartą w muzyce. Ten styl pokazuje, że hip-hop jest po prostu piękny.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE