Informacje

Zmiana na stanowisku dyrektora „Chemika”

Od pierwszego września Marek Stęgowski nie będzie już dyrektorem Zespołu Szkół nr 3. Społeczność jasielskiego „Chemika” jest zaskoczona decyzją Zarządu Powiatu. Ten powierzył na najbliższe dziesięć miesięcy obowiązki szefa placówki Mariuszowi Pochroniowi, nauczycielowi przedmiotów zawodowych. Były dyrektor jednak nie żegna się ze szkołą – będzie nadal uczył młodzieży chemii.

Stęgowski jest związany z jasielskim „Chemikiem” od ponad trzydziestu lat. W 1978 roku rozpoczął tu naukę w pięcioletnim technikum. Później w 1990 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel. Dziesięć lat później został wybrany na stanowisko dyrektora placówki. W 2005 roku przedłużono jego kadencję o kolejne pięć lat, do 31 sierpnia 2010 roku. Pedagog z przeszło dwudziestoletnim doświadczeniem był bardzo cenioną w szkolnym środowisku, ale i nie tylko, postacią. W ostatnich tygodniach mocno zaangażował się w odbudowę szkoły po czerwcowej powodzi. Po dziesięciu latach kierowania placówką Zarząd Powiatu „podziękował” mu za pełnienie funkcji i powołał na jego miejsce nowego dyrektora.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Tadeusz Górczyk. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Nikt nawet nie zapowiadał takiego ruchu na Komisji Edukacji. – mówi Tadeusz Górczyk, członek Komisji Edukacji przy Radzie Powiatu Jasielskiego.

Górczyk na dzisiejszej sesji pytał wprost, co było przyczyną tego, że Zarząd Powiatu odstąpił od przyjętej wcześniej zasady przedłużania dyrektorom na kolejną kadencję powołania, jeżeli szkoła jest dobrze zarządzana.

Co stało się w przypadku pana Stęgowskiego i co było motywem Zarządu, że nie przedłużono tego okresu, szczególnie w tym momencie kiedy szkoła została dotknięta powodzą i wydaje się, że stabilizacja przede wszystkim zarządzającego jest rzeczą niesłychanie ważną. – pytał radny.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Adam Kmiecik. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Adam Kmiecik, starosta jasielski: – Nie było co do tego zasady, natomiast każdy przypadek był traktowany indywidualnie. Od początku tego roku rozmawialiśmy w Zarządzie na posiedzeniach i na normalnych spotkaniach roboczych, że będą ogłoszone konkursy zarówno w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, jak też w Zespole Szkół nr 3. W związku z tym, że wystąpiła powódź i „Chemik” bardzo ucierpiał, Zarząd postanowił, że w Zespole Szkół nr 2 konkurs zostanie przeprowadzony, natomiast w Zespole Szkół nr 3 zostanie przedłużona kadencja pana dyrektora o jeden rok. Tak, aby ta osoba, która ma doświadczenie, ten proces remontu szkoły przeprowadziła. W zasadzie mogłoby się to tak zakończyć, natomiast kurator nie wyraził na to zgody.

W związku z opinią Kuratora Oświaty Zarząd Powiatu postanowił, że powierzy Markowi Stęgowskiemu pełnienie obowiązków dyrektora na jeden miesiąc i po tym okresie rozpisze konkurs. Ten jednak nie wyraził na to zgody.

Pan starosta Lechowski zaproponował mi pełnienie obowiązków dyrektora, na co ja nie wyraziłem zgody dlatego, że ja oczekiwałem co najmniej od końca maja albo na ogłoszenie konkursu, bo tak się z reguły w normalnym trybie to odbywa, zresztą tak się odbyło w Zespole Szkół nr 2 w tym roku, albo zgodnie z ustawą o systemie oświaty organ prowadzący może powierzyć pełnienie funkcji dyrektora na kolejną kadencję. Ani tak, ani tak się nie stało. – tłumaczy w rozmowie z portalem terazJaslo.pl swoją decyzję Marek Stęgowski.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Marek Stęgowski podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Jaśle po czerwcowej powodzi.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podobną propozycję otrzymali też dwaj zastępcy dyrektora Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle.

Wicedyrektorzy również nie przyjęli tego zadania na siebie. Zarząd dokonał kolejnego kroku, oczywiście zgodnie z prawem i powierzył pełnienie obowiązków dyrektora na dziesięć miesięcy Mariuszowi Pochroniowi, nauczycielowi Zespołu Szkół nr 3. Troszeczkę ten proces jest zawiły, aczkolwiek jest on zgodny z prawem. Ustawa takie postępowanie przewiduje. – mówi Adam Kmiecik.

Taka argumentacja nie trafia do Tadeusza Górczyka. – To, że normą jest konkurs, to ja wiedziałem, ale dwóch wcześniejszych dyrektorów było powołanych na kolejne pięć lat bez konkursu. Także nie bardzo rozumie tej odpowiedzi, natomiast ja formułując to pytanie i mówiąc o pewnej zasadzie, którą przyjęto, mówiłem w oparciu o wiedzę jaka była nam przedkładana na Komisji Edukacji. Tak wtedy przyjmowano. Jeżeli dyrektor dobrze się sprawuje, nie ma do niego zarzutów to dostaje powołanie na kolejną kadencję. To jest pewna logika. Jeżeli wszystko działa dobrze to po co to psuć. Stąd te pytania. – powiedział.

Nowy dyrektor „Chemika” jest z wykształcenia elektronikiem i fizykiem. Do tej pory nauczał przedmiotów teleinformatycznych i mechatronicznych. W 2008 roku, za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej oraz za wkład pracy nad kształtowaniem charakterów i postaw młodzieży, otrzymał Nagrodę Zarządu Powiatu w Jaśle z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Taka jest decyzja i ktoś dla dobra szkoły taką decyzję musiał podjąć. Ja tylko dla dobra szkoły, żeby nie było sytuacji, że szkoła jest bez dyrektora, podjąłem decyzję. – komentuje krótko Mariusz Pochroń.

Damian Palar, Daniel Baron
redakcja@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Zmiana na stanowisku dyrektora „Chemika””

 1. Dyrektor może przypisać sobie osiągnięcia innych nauczycieli gdy chodzi o ocenę pracy czy wniosek o nagrodę. Wstyd, ale nie wszyscy go mają a papier wszystko przyjmie.

 2. Ten Stęgowski to taka miernota a wspólnie go bronią Kurowska,Zającowa,Górczyk,Gancarz,Dacylowa,Piękoś,Putyra,Kielar!Czyżby wszystkie ręce służb na pokład??Oczywiście chodzi o służby miejsko-powiatowe i społeczno-oświatowe żeby żaden idiota nie pomyślał o innych!!!!!!

 3. Słuszna decyzja i jeżeli tylko podjął ją Pan Lechowski to jestem pełen uznania odświeżanie jest wymagane. A ten Stęgowski to co to za figura że wszystkie portale ubolewają nad nim? Zawsze popierałem i będę popierał P. Lechowskiego to rzetelny i uczciwy człowiek – mój głos jest Pana. Więcej czystek !

 4. Podziwiam takie głupie ruchy.

  Już jednak nie podziwiam człowieka, który był dla mnie autorytetem nauczyciela

 5. Dziwię się tylko, że Pana Lechowskiego stać było na taki grymas.
  Pewnie odpłaci za to politycznie. To już sprawa wyborców.
  A ja się odcinam już od tego. Oddam głos na zupełnie kogoś innego.

 6. Jak już o nagrodach mowa to tylko w ostatnim czasie dyrektor Stegowski w czerwcu 2009 r. otrzymał najwyższą ocenę pracy – wyróżniającą podpisaną przez starostę A. Kmiecika. W październiku 2009 r. otrzymał nagrodę Zarządu Powiatu Jasielskiego, którą między innymi wręczał starosta Lechowski. W czerwcu 2010 r. otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej – za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Nie będę tutaj wymieniał wcześniej otrzymanych nagród i odznaczeń.