Kultura | rozrywka | edukacja

Chopin jakiego nie znacie (zapowiedź)

Na kolejny koncert zorganizowany z okazji obchodów Roku Chopinowskiego zaprasza – w czwartek (23 września) o godz. 18 – Jasielski Dom Kultury. Tym razem melomani usłyszą Koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina na kwintet i fortepian oraz dwie sonaty Gioacchino Rossiniego.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Wystąpią: Piotr Kościk – fortepian oraz kwintet smyczkowy Kameraliści Rzeszowscy w składzie: Robert Naściszewski – skrzypce, Orest Telwach – skrzypce, Piotr Gajda – altówka, Anna Naściszewska – wiolonczela, Sławomir Ujek – kontrabas. Prowadzenie – Łukasz Rusin.

Pomysł wykonywania koncertów Chopina w kameralnym składzie może dziwić – jak mówią artyści – ale sięga czasów samego kompozytora. To właśnie w takiej wersji, na fortepian z kwintetem lub kwartetem smyczkowym, Chopin wykonywał je w salonach warszawskiej arystokracji.

W pierwszej części koncertu „Chopin jakiego nie znacie” muzycy zagrają dwie sonaty z cyklu 6 sonat a`quattro G. Rossiniego na dwoje skrzypiec, wiolonczele i kontrabas. Występ filharmoników poprzedzi prelekcja, która zapozna słuchaczy z wykonywanymi utworami, historią ich powstania i sylwetkami kompozytorów oraz dostarczy informacji o obchodzonym właśnie „Roku Chopinowskim”. Poprowadzi ją Łukasz Rusin, pedagog Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, jednocześnie wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, stale współpracujący z Filharmonią Rzeszowską.

Bilety są do nabycia w sekretariacie JDK, tel. 13-44-35-150.

***

Piotr Kościk urodził się w 1987 r. w Rzeszowie. Pierwsze lekcje fortepianu w wieku 7 lat brał u Joanny Dworakowskiej w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie, do którego uczęszczał w latach 1994-2006. Od roku 2000 kontynuował naukę pod okiem Żanny Parchomowskiej, a od roku 2006 studiuje na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu w klasie fortepianu prof. Olega Maisenberga. W roku 2004 był finalistą Ogólnopolskich Przesłuchań Klas Fortepianu w Krakowie. Rok później otrzymał wyróżnienie na międzynarodowym Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu. W październiku 2008 r. zajął 2 miejsce na „International Competition for Young Musicians In Eschede” w Holandii oraz otrzymał nagrodę „The Netherlands Symphony Orchestra Prize”, dzięki której będzie koncertował z Holenderską Orkiestrą Narodową. W ubiegłym roku jako jeden z trzech pianistów otrzymał stypendium Maschmann-Stiftung w Linzu. W tym samym roku został zwycięzcą międzynarodowego konkursu 9 Klavierpodium der Jugend w Monachium oraz otrzymał nagrody specjalne w tym za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej. Za sukcesy pianistyczne otrzymał nagrodę prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz stypendium prezesa Rady Ministrów Marka Belki. Współpracując z Towarzystwem Chopinowskim w Wiedniu był solistą XXIV i XXV Chopin Festival w Kartause – Gaming w Austrii.

Kwintet smyczkowy „Kameraliści Rzeszowscy” działający w ramach stowarzyszenia „Musicus”, tworzą koncertmistrzowie i soliści orkiestry Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie: skrzypkowie Robert Naściszewski i Orest Telwach, altowiolistka Elena Perepeluk, wiolonczelistka Anna Naściszewska i kontrabasista Sławomir Ujek. Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu i swojej mobilności postrzegani są oni na Podkarpaciu jako elitarny zespół kameralny. Muzycy znani są z licznych udanych solistycznych dokonań: występowali w wielu koncertach festiwalowych, kameralnych i symfonicznych m.in. na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, a ostatnio na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu „Tydzień Talentów” w Tarnowie/Kąśnej Dolnej.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE