Informacje

Dębowiec: 100 lat Misjonarzy Saletynów na Podkarpaciu

Decyzją Prowincjała Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów – ks. Władysława Pasiuta MS, począwszy od dnia 19 września 2010 do 19 września 2011 roku został ogłoszony dla całej Wspólnoty i Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu Rok Jubileuszowy. Jest to także święto całej Prowincji i okazja dla Czcicieli Matki Bożej do dziękczynienia za stulecie pobytu saletynów na podkarpackiej ziemi.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

W specjalnym liście skierowanym do Prowincji z tej okazji przełożony prowincjalny napisał: Rok Jubileuszowy zaprasza nas do pochylenia się nad mijającym stuleciem i do refleksji nad dziełami oraz życiem zakonnym naszej Prowincji na przestrzeni tych stu lat. Dziękujmy Bogu za naszych przodków, Współbraci w wierze i życiu zakonnym. Byli pełni wiary i miłości do Matki Bożej z La Salette i Jej Orędzia. Ta wiara i miłość pozwoliła im opuścić Szwajcarię, aby przynieść do Polski Orędzie Płaczącej Matki.

Uroczystości jubileuszowe w Dębowcu – Polskim La Salette odbędą się w dniach 16-19 września 2010 roku. Weźmie w nich udział m.in. metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki, bp Marian Rojek z Przemyśla, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, przełożony Generalny Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów ks. Dennis Loomis MS z Rzymu, a także władze zakonne Polskiej Prowincji.

Misjonarze Saletyni przybyli do Dębowca 15 sierpnia 1910 roku. Zakupili tu posiadłość z dużym parkiem i zabudowaniami dworskimi. Dnia 2 lipca 1910 roku bp Józef Pelczar wydał dekret zezwalający na fundację klasztoru oraz pozwolenie na założenie w Dębowcu szkoły apostolskiej. W tym samym roku rada generalna zatwierdziła nową fundację.

Pierwszymi saletynami przybyłymi do Dębowca w dniu 15 sierpnia 1910 roku byli: ks. Eugeniusz Picard MS, ks. August Gauthier MS, br. Edward Meichtry MS i br. Stanisław Schimonik MS, pełniący wówczas obowiązki kucharza. Misjonarze Saletyni pomagali w pracy duszpasterskiej na terenie dębowieckiej parafii.

Sanktuarium i klasztor w Dębowcu od stu lat stanowią centrum kultu Matki Bożej Saletyńskiej w Polsce. Misjonarze Saletyni podejmują duszpasterską troskę, która ma na celu przybliżenie czcicielom Maryi Jej orędzie z La Salette oraz zaspokojenie ich religijnych potrzeb. W realizacji tych zadań posługują się różnorakimi formami. Do najważniejszych należy zaliczyć: główne uroczystości odpustowe obchodzone w trzecią niedziele września i maja, nowenna do Matki Bożej Saletyńskiej odprawiana w każdą środę, wynagradzająca adoracja Najświętszego Sakramentu (w trzecią niedziele miesiąca), czuwania saletyńskie (trzecia sobota i niedziela miesiąca od maja do października), wieczorne apele maryjne oraz duszpasterstwo sanktuaryjne.

ks. Piotr Szweda MS
rzecznik Prowincji

SŁOWA KLUCZOWE