Informacje

Minister nie poddaje się w prywatyzacji GAMRAT-u

Minister Skarbu Państwa daje szansę kolejnym inwestorom. Po fiasku negocjacji dotyczących prywatyzacji Zakładów Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. w Jaśle z firmą Lentex S.A. z Lublińca, zwrócił się do inwestorów z listy rezerwowej z prośbą o przystąpienie do negocjacji równoległych dotyczących zbycia 85 procent akcji jasielskiego przedsiębiorstwa.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

11 sierpnia 2010 r. bezskutecznie upłynął termin wyłączności negocjacyjnej przyznanej spółce Lentex S.A. w związku z wycofaniem się inwestora z warunków oferty wiążącej. W związku z trwającym procesem prywatyzacyjnym jasielskiego „Gamrat-u” Minister Skarbu Państwa postanowił dać szansę dwóm przedsiębiorstwom z tzw. listy rezerwowej.

Są to: zakłady LERG S.A. z Pustkowa koło Dębicy, będące producentem i eksporterem żywic syntetycznych stosowanych w różnych gałęziach przemysłu oraz Gerflor SAS – światowy producent wykładzin elastycznych z przeznaczeniem do użytku domowego, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych i środków komunikacji.

W wyniku prywatyzacji ministerstwo chce sprzedać 85 procent akcji „Gamrat-u”. Pozostałe 15 procent miałoby trafić nieodpłatnie do obecnych i byłych pracowników spółki. W sumie do około 3,5 tysiąca osób. Przeciwko takiej formie sprzedaży udziałów Skarbu Państwa są związki zawodowe działające przy Zakładach Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. Stoją na stanowisku, że najlepszym rozwiązaniem dla jasielskiego przedsiębiorstwa byłby akcjonariat pracowniczy.

Spółkę w najbliższym czasie czekają spore zmiany. W sierpniu br. został zatwierdzony strategiczny plan inwestycyjny na lata 2011 – 2013. Oparty będzie w głównej mierze o wprowadzenie do produkcji kształtek do sieci wodno – kanalizacyjnych, produkowanych na bazie polipropylenu. W ciągu dwóch lat inwestycje w jasielskim „Gamracie” mają pochłonąć 70 milionów złotych.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE