Na drogach

Policjanci rozdawali odblaskowe koszulki

Wczoraj policjanci z jasielskiej komendy rozdawali dzieciom odblaskowe koszulki. Dla uczniów przekazała je fundacja Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W warunkach ograniczonej widoczności, dziecko wyposażone w taki sposób, jest o wiele bardziej bezpieczne.

POLICJA. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Akcja rozdawania odblaskowych koszulek skierowana jest głównie do uczniów ze szkół zlokalizowanych w niewielkich miejscowościach, czyli tam gdzie dzieci częściej niż w dużych miastach poruszają się bez opieki dorosłych, po drogach często nieoświetlonych, bez chodników. Koszulki w minionym tygodniu przekazała współpracująca z jasielską jednostka fundacja Krajowe Centrum BRD.

Wczoraj policjanci odwiedzili szkołę w Nowym Żmigrodzie. Spotkali się tam z szóstoklasistami. W trakcie lekcji uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania się na drodze oraz postępowania w sytuacjach stanowiących dla nich zagrożenie. W trakcie spotkania funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócili na konieczność stosowania przez pieszych elementów odblaskowych. Żegnając się z dziećmi wręczyli uczniom odblaskowe koszulki i zachęcali do ich używania.

Przed nami jesień, dni są coraz krótsze, wcześnie zapada zmrok. Wyposażając dzieci w odblaski zmniejszamy ryzyko, że dojdzie do nieszczęścia. Odzież, plecak, tornister posiadający elementy odblaskowe sprawia, że dzieci są lepiej widoczne w świetle reflektorów samochodowych, a przez to bezpieczniejsze.

W ciemnościach pieszy widzi światła samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu reflektorów samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli około 5 razy szybciej. To może uratować pieszemu życie.

Pamiętajmy o tym, nośmy odblaski, bądźmy widoczni i bezpieczniejsi.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE