Kultura | rozrywka | edukacja

Robimy to, do czego mamy największe zdolności

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle kolejny raz sprawiła wielka przyjemność młodym czytelnikom. 15 września 2010 roku zaprosiła ponad 100 jasielskich uczniów na spotkanie z Joanną Papuzińską –autorką wielu książek dla dzieci.

Spotkanie z Joanną Papuzińską. Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Dzieci bardzo starannie przygotowywały się do spotkania ze znaną pisarką. Wszyscy chcieli wziąć udział w dyskusji, dlatego Autorka musiała odpowiedzieć na bardzo wiele pytań. Uczestnicy przede wszystkim pragnęli dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje książka, jaka jest recepta na dobre pomysły literackie i czy pisanie książek to trudne zajęcie.

Profesor Joanna Papuzińska opowiadała dzieciom o tym, jak powstają fabuły jej książek, w których zacierają się granice między światem realnym i magicznym. Pisarka jest wnikliwą obserwatorką życia codziennego oraz posiada niesamowitą wyobraźnię i pomysłowość. „Oglądając zwykłe, codzienne zdarzenia na ulicy, w parku lub w sklepie, zadaję sobie pytanie: skąd się to wzięło i co z tego wyniknie?” Zdarzenia obrastają wyobraźnią i w ten sposób rodzi się pomysł literacki, który z czasem przekształca się w tak znakomite książki jak „Nasza mama czarodziejka”, „Gawęda o Macierzanku”, czy „Uśmiechnięta planeta”.

Duże zdziwienie wzbudziły odpowiedzi Pisarki na pytanie o życie prywatne. Dzieci dowiedziały się m.in. że w dzieciństwie Joanna Papuzińska chciała zostać śpiewaczką. „W pewnym sensie to nie tylko człowiek wybiera sobie zawód, ale też zawód wybiera człowieka. Robimy to, do czego mamy największe zdolności” – tłumaczyła. Zawsze lubiłam bawić się słowami, przecinać je na pół, rymować, zestawiać ze sobą, dlatego bardzo lubię pisać książki.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję dowiedzieć się na czym polega język przekręcalski i język szachrajski. W drugiej części spotkania Pisarka czytała dzieciom swoje najnowsze wiersze pisane za pomocą tych dwóch języków. Dzieciom najnowsza twórczość Joanny Papuzińskiej bardzo się spodobała. Wszyscy chcieli dowiedzieć się dlaczego król siedział na wronie, kto dostanie medal z jogurtu i w jakim celu król przedzierał się przez śierkowe bory.

Spotkanie dostarczyło wielu emocji zarówno uczestnikom spotkania, jak i samej Pisarce. Dzieci miały okazję zakupić książki Joanny Papuzińskiej, otrzymać autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Joanna Papuzińska obejrzała wystawę prac, które wpłynęły na konkurs „Ilustracje do twórczości Joanny Papuzińskiej i Wandy Chotomskiej” i wyraziła wiele słów uznania o młodych ilustratorach.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE