Informacje

Szkoły średnie zniszczone w trakcie powodzi zostaną odbudowane

W odbudowie szkół średnich zniszczonych przez tegoroczną powódź pomoże dotacja z Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości prawie pięciu milionów złotych. W przyszłym tygodniu zostaną rozpisane przetargi na poszczególne zadania.

Budowlanka pod wodą. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Otrzymaliśmy pełną wnioskowaną kwotę – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski. Do tego dojdą środki z ubezpieczenia poszczególnych obiektów. – Jeżeli przetargi na remonty wyjdą w granicach wartości kosztorysowych to posiadamy pełne zabezpieczenie na wykonanie tych remontów. – dodaje.

Najbardziej ucierpiały Zespół Szkół Budowlanych oraz Zespół Szkół nr 3, czyli popularny „Chemik”. To w te miejsca zostanie skierowana największa pomoc. Na remont i zakup nowego wyposażenia mogą liczyć też pozostałe placówki: Bursa Międzyszkolna, Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach.

Starosta nie jest w stanie określić, kiedy zakończą się prace remontowe. – W tym momencie trudno powiedzieć, ponieważ przetargi jeszcze się nie odbyły. My wiemy, kiedy chcemy je zakończyć, natomiast tak naprawdę będzie wiadomo, gdy wypowiedzą się przedsiębiorcy, którzy będą to robić. Myślę, że te najtrudniejsze zadania może być problem z dokończeniem w tym roku kalendarzowym. – wyjaśnia Adam Kmiecik.

Wykonawcy będą musieli się spieszyć, bo dotacja z ministerstwa edukacji musi być rozliczona do końca roku kalendarzowego.

Są też środki na odbudowę strażnicy przy ulicy Mickiewicza

W związku z powodzią, która miała miejsce w maju i czerwcu 2010 r. Rząd RP zdecydował o uruchomieniu pomocy dla gmin najbardziej dotkniętych jej skutkami. W ramach tego programu jasielskie starostwo otrzymało dotację na odbudowę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, która również ucierpiała podczas powodzi. Środki będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz budżetu państwa.

Komendant musi ustalić część prac, które są w stanie wykonać sami we własnym zakresie, a część prac, które trzeba zlecić czyli też ogłosić przetarg. Tak naprawdę dopiero wykonawca się określi, do kiedy jest w stanie to zrobić. – podkreśla Kmiecik.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE