Kultura | rozrywka | edukacja

Wakacje urozmaicone i pełne wrażeń

Z wielkim zainteresowaniem mieszkańców Jasła oraz ich gości i turystów spotkały się tegoroczne propozycje spędzenia wolnego czasu, przygotowane na wakacje przez Jasielski Dom Kultury. W bogatej ofercie JDK każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Z tej możliwości skorzystały tysiące osób.

Choć pogoda w lipcu i sierpniu była w tym roku wyjątkowo kapryśna, nie zdołała odstręczyć chętnych do wspólnej zabawy przygotowanej przez JDK. Bez względu na to czy panował niemiłosierny upał (a bywały dni, gdy temperatura w cieniu sięgała 35 stopni Celsjusza), czy słupek rtęci spadał poniżej 20 st. C i lał deszcz, propozycje JDK spotykały się z dużym oddźwiękiem. Niedzielne spektakle i koncerty w parku miejskim z cyklu „Wakacje ze sztuką”, oraz koncert finałowy warsztatów wokalnych przyciągały setki widzów, a na każdym ze spotkań z cyklu „Wakacyjne Czwartki Artystyczne”, organizowanych na jasielskich osiedlach (Żółków, Mickiewicza, Bryły i Ulaszowice) wspaniale bawiły się dziesiątki dzieci. Do zabaw prowadzonych przez profesjonalistów – aktorów poznańskiego Teatru „Promyk” i instruktorów plastyki i muzyki z JDK – chętnie włączali się również rodzice i opiekunowie.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Wakacyjne Czwartki Artystyczne.
Fot. Jasielski Dom Kultury

Fot. Jasielski Dom Kultury
Okolicznościowa wystawa z okazji 60-lecia powstania placówki.
Fot. Jasielski Dom Kultury

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wokalne „Poznaj Swój Głos”, prowadzone przez Danutę Błażejczyk i Artura Grudzińskiego, na które przyjechała młodzież z całego Podkarpacia, a nawet z Małopolski oraz II Letnie Warsztaty Taneczne (prowadzenie: Katarzyna Korona, tancerka, choreografka i instruktorka tańca w JDK i instruktorka w Szkole Tańca Lilla House w Rzeszowie Aleksandra Drzazga), w których także uczestniczyli nie tylko jaślanie.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Warsztaty tańca współczesnego.
Fot. Jasielski Dom Kultury

Wyjątkowo interesujące były również ekspozycje prezentowane w czynnej przez całe wakacje Galerii JDK. W lipcu można było zwiedzać wystawę rzeźby współczesnej, jakiej w Jaśle nie było od lat (prezentowane były prace Agnieszki Jankowskiej i Wojciecha Mendzelewskiego), natomiast wystawa sierpniowa zainaugurowała obchody 60-lecia istnienia JDK. Ekspozycję, którą można zwiedzać jeszcze do 10 września, tworzy 30 obrazów z lat 1967 – 1980 (ze zbiorów archiwalnych JDK), powstałych w większości w latach sześćdziesiątych XX w., a kupionych od Domu Sztuki w Rzeszowie, za przyznaną Domowi Kultury w Jaśle przez ministerstwo kultury nagrodę finansową w ogólnopolskim konkursie.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Wakacyjne atrakcje zakończyły zorganizowane przez Miasto Jasło i JDK V Międzynarodowe Dni Wina (28 – 29 sierpnia), którym towarzyszył Wyszehradzki Festiwal Folklorystyczny oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Możliwość spróbowania dziesiątków gatunków znakomitych polskich i zagranicznych win oraz przysmaków kuchni regionalnej, a także obejrzenia wspaniałych, wielokrotnie nagradzanych zespołów folklorystycznych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, przyciągnęła na rynek miejski w ostatni weekend wakacji tysiące mieszkańców Jasła i okolic, a także turystów nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy. Dodatkową atrakcją tegorocznych dni wina w Jaśle były wieczorne koncerty kultowych zespołów. Na plenerowej scenie wystąpiły „Elektryczne Gitary” i „Czarno – Czarni”, oklaskiwani przez tłumy fanów.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE