Kultura | rozrywka | edukacja

Gry Uliczne – Tropami Muminków

5 października 2010 r. w Jaśle odbyła się akcja „Gry uliczne – Tropami Muminków”. Celem imprezy zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle było zaangażowanie dzieci w zabawę o walorach edukacyjnych i kulturotwórczych oraz popularyzacja czytelnictwa. Podczas imprezy dzieci (uczniowie z klasy II ze SP nr 1 w Jaśle) miały również okazję dokładniej poznać swoje miasto.

Fot. MBP w Jaśle
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
(Kliknij, aby powiększyć)

Gry uliczne uatrakcyjnili harcerze z 139 Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Lisa-Kuli działający przy Gimnazjum Nr 2 w Jaśle (Sylwia Więcek, Agnieszka Woźniacka, Karol Rapała, Kamil Gorczyca), którzy pod opieką instruktora druha Leszka Woźnickiego przygotowali gry i zabawy sprawnościowe w Parku Miejskim. Do zabawy włączyła się również Księgarnia Nova.

Zadaniem uczestników było rozszyfrowanie wskazówek i zagadek ukrytych we fragmentach książki „Opowiadania z Doliny Muminków”, które dzieci musiały zdobyć biorąc udział w różnych grach i zabawach. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy, na starcie każda grupa otrzymała kopertę z cytatami i wskazówkami jak dotrzeć do pierwszego punku. Każda grupa miała opracowaną osobną trasę. Uczestnicy po dotarciu do wyznaczonego miejsca i spełnieniu określonego zadania np.: przeciąganie liny w Parku Miejskim, odgadnięcie zagadek w księgarni otrzymywali kolejne wskazówki, aby dotrzeć do następnego punktu zaznaczonego na mapie. W trakcie Gier, uczniowie wysłuchali również głośno czytanego na jasielski rynku fragmentu książki „Kometa nad Doliną Muminków” przez Magdalenę Chart z Oddziału dla Dzieci MBP w Jaśle.

Zakończenie akcji odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i słodycze.

Akcja „Gry uliczne” odbyła się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego koordynatorem jest Marta Gąsiorowska z MBP w Jaśle. Patronat medialny nad projektem objęły: VIA – Katolickie Radio Rzeszów i TV Obiektyw.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE