Kultura | rozrywka | edukacja

II Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle: Ballady i romanse

Przeniesione na scenę przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, były drugim spektaklem wystawionym (w piątek 22 bm.) w Jasielskim Domu Kultury w ramach II Jesiennych Spotkań z Teatrem.

Na inscenizację zrealizowaną przez śląski teatr w żywym planie, złożyły się m.in. „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Lilije” i „Ucieczka”. Utwory, których źródłem była ludowa wyobraźnia i podania, znalazły w przedstawieniu najbardziej naturalną dla swego charakteru przestrzeń małej rybackiej wioski. Jej prości mieszkańcy podczas zwyczajowych zajęć opowiadali sobie historie dziwne, tajemnicze, pełne baśniowych postaci, czasami mrożące krew w żyłach, łączące świat żywych i umarłych. Aktorzy za pomocą środków teatralnych, doskonale wyeksponowali walory dramaturgiczne utworów i ich uniwersalne wartości. Każda z opowieści przedstawionych na scenie skłaniała do zadumy nad prawami rządzącymi ludzkimi losami, stawiała ponadczasowe pytania o dobro i zło, winę, karę, przebaczenie.

Przedstawienie adresowane było młodzieży i zostało przez nią przyjęte bardzo dobrze, ale i dorośli obejrzeli je z przyjemnością.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury (x5)

Fot. Jasielski Dom Kultury

Fot. Jasielski Dom Kultury

Fot. Jasielski Dom Kultury

Fot. Jasielski Dom Kultury

(JDK)

Back to top button