Kultura | rozrywka | edukacja

II Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle: Ferdydurke (zapowiedź)

Trzecim spektaklem, który wystawiony zostanie w Jasielskim Domu Kultury w ramach II Jesiennych Spotkań z Teatrem będzie „Ferdydurke”, w słynnym wykonaniu Teatru Provisorium i Kompanii Teatr z Lublina. Adaptację sceniczną dzieła Witolda Gombrowicza można będzie obejrzeć we wtorek (26 października) o godz. 11 i 18.

Zapowiedź spotkania

„Ferdydurke” w interpretacji Opryńskiego i Mazurkiewicza to przedstawienie wybitne, niesłychanie czytelnie rozszyfrowujące skomplikowane sensy powieści Gombrowicza z 1937 roku, doskonale ukazujące ludzkie uwikłania w formę, w grę póz i masek. Z należącego do klasyki tekstu reżyserzy wybrali fragmenty najlepiej ilustrujące jego istotę. Na niewielkiej, zamkniętej przestrzeni rozgrywa się wielki groteskowy teatr społecznego zniewolenia. W spektaklu człowiek jest złapany w pułapkę formy bardziej dosłownie niż u Gombrowicza, na każdym kroku wpada w niewolę narzuconych mu ról. Całości dopełnia mistrzowska gra aktorska: bardzo „cielesna”, z precyzją ruchową i rytmiczną doprowadzoną do perfekcji oraz niezaprzeczalny komizm, który przybiera charakter okrutnego i dzikiego, tak jak okrutny, kpiarski i ironiczny aż po szyderstwo bywał sam Gombrowicz.

Spektakl został obsypany nagrodami; otrzymał m.in.: Nagrodę Fringe First na Fringe Festival w Edynburgu (Szkocja), Grand Prix na Festiwalu Małych Form Teatralnych w Rijece (Chorwacja), zbiorowe nagrody aktorskie na festiwalach „Biała Wieża” w Brześciu (Białoruś) i MESS w Sarajewie (Bośnia), Grand Prix Festiwalu „Tempus Art” w Roznovie (Słowacja), nagrodę za Nową Formułę Teatralną na Międzynarodowym Festiwalu KONTAKT w Toruniu, Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie, Grand Prix na Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska”.

Adaptacja i reżyseria: Janusz Opryński, Witold Mazurkiewicz
Scenografia: Jerzy Rudzki
Opracowanie muzyczne: Borys Somerschaf
Światło i dźwięk: Janusz Opryński, Jan Piotr Szamryk
Występują: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet
Na afiszu od października 1998 r.
Spektakl trwa 1 godzinę 20 minut
Bilet: 18 zł (spektakl przedpołudniowy), 25 zł (spektakl wieczorny)

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE