Informacje

Odblaski to nie obciach! Spraw, by Twoje dziecko było lepiej widoczne na drodze

Ponad 1131 specjalnych pakietów edukacyjnych i elementów odblaskowych trafi w tym roku do wszystkich uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z terenu powiatu jasielskiego. To efekt już szóstej edycji programu „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”, którego partnerem jest Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

Grupa LOTOS organizuje akcję od 2004 roku w miejscach, gdzie znajdują się jej oddziały. Programem objęte jest: województwo pomorskie, powiat bielski oraz powiat jasielski. W sumie dla wszystkich „pierwszoklasistów” przygotowano w tym roku szkolnym ponad 13 tysięcy pakietów edukacyjnych o zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Podpisujemy z nimi umowę o dystrybucji tych materiałów. – mówi Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. – Materiały edukacyjne, które przekazaliśmy dzieciom mają ich wyedukować, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Ten materiał jest bardzo dobrze opracowany pod względem dydaktycznym, ponieważ dzieci samodzielnie mogą poznawać zasady ruchu drogowego. Materiały są w ten sposób opracowane, że dzieci mogą – poznając znaki – naklejać je w odpowiednim miejscu. Po zapoznaniu się z tym materiałem przejdziemy do drugiego etapu w miesiącu lutym.

Do każdego pakietu, w którym znajduje się książeczka edukacyjna, materiały na CD oraz gra planszowa, dołączany jest element odblaskowy.

Jest to element, co roku o innym kształcie. Teraz jest „delfinem”, wykonany ergonomicznie. Jest to taka poduszeczka, milutka maskotka. Dziecko noszące ten element odblaskowy, kiedy wraca po zapadnięciu zmroku, a przecież za parę dni będzie to od godziny 15-16, jadący pojazd na światłach dostrzegał będzie przy dobrej przejrzystości powietrza ten element co najmniej z 300 metrów. To jest zasada „widzę i jestem widziany”. – powiedział Józef Biernacki.

W powiecie jasielskim geneza akcji sięga korzeniami dziesięć lat wstecz.

Jeszcze jako Rafineria Jasło myśmy to zapoczątkowali w 2000 roku. – przypomina Robert Bialik, prezes zarządu LOTOS Jasło S.A. – Zawsze przy takich okazjach powtarzam, że nam leży na sercu dobro tych najmniejszych uczestników ruchu drogowego choćby przez to, że dostarczamy na ten rynek paliwa, które napędzają silniki pojazdów i tym sposobem przyczyniamy się do tego ruchu drogowego. Najmniejsi są najmniej odporni na to, co się dzieje. A druga rzecz to sam będąc kierowcą, bardzo często jeżdżąc w długie dalekie trasy w nocy, czy późnym popołudniem okazuje się, że czasem ten odblask daje szansę zauważenia tego najmniejszego uczestnika ruchu drogowego wcześniej i uniknięcia kolizji.

Co roku światełka odblaskowe i materiały edukacyjne zostają wręczone osobiście przez realizatorów programu w jednej wybranej szkole podstawowej z każdej gminy powiatu jasielskiego. Spotkanie z „pierwszakami” połączone jest z wygłoszeniem prelekcji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pierwsze dwa spotkania odbyły się już w Szkole Podstawowej w Krempnej i Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, a kolejne odbędą się w Szkołach Podstawowych w: Wróblowej, Kunowej, Jareniówce, Umieszczu, Samoklęskach, Nienaszowie, Foluszu i Krajowicach.

Często ich odwiedza policjant z posterunku czy z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Niejednokrotnie wójt danej gminy. Dzieci naprawdę oczekują ludzi „z zewnątrz”. One już w pierwszej klasie przyzwyczajają się do swojego nauczyciela. Kiedy wchodzi do klasy obca osoba to aż podziw, jakie te dzieci są grzeczne, spokojne. Należy się tylko cieszyć z tego, że taki jest odzew tych dzieci. – podkreśla Józef Biernacki.

Drugim etapem programu „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” będzie organizacja konkursu plastycznego dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Ogłoszenie nastąpi w lutym przyszłego roku, a finał połączony z uroczystym rozdaniem nagród przewidziany jest na czerwiec.

Planujemy – w powiecie jasielskim jest dziesięć gmin – żeby z każdej gminy jedno dziecko co roku było nagrodzone. W poprzedniej edycji zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Mrukowej. Otrzymała zestaw komputerowy z pełnym oprogramowaniem oraz programem z wychowania komunikacyjnego. Zwycięskie dziecko otrzymało rower i zestaw gier z wychowania komunikacyjnego. Pozostałe dzieci otrzymały rolki i wiele cennych nagród. Wszystkie ufundował LOTOS. – mówi Biernacki.

Czy tego typu akcje mają sens i przynoszą spodziewane efekty w poprawie bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego? – Oczywiście, że tak. – zaznacza Adam Bałut, sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

Jeżeli nie zaczniemy działać, rozmawiać, pracować z dziećmi to tak jakbyśmy w ogóle nic nie robili. Nie tylko próbujemy oddziaływać na dzieci, ale mamy świadomość, że mają możliwość oddziaływania na swoich rodziców. I na to również liczymy. Nie tylko, że rodzice będą wychowywali w sposób odpowiedni dzieci, ale i dzieci posiadając wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, będą oddziaływały na rodziców poprzez: „tata, tutaj nie wolno więcej tylko 50”, „tata, piłeś piwo, nie wsiadaj za kierownicę”, „tata, ja nie mam żadnego materiału odblaskowego, ja tak nie mogę się pokazać na drodze”. To jest oddziaływanie wzajemne. – dodaje.

Jak podkreśla sekretarz WR BRD w Rzeszowie ogromną rolę w propagowaniu idei noszenia elementów odblaskowych odgrywa prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Uważam, że nie da się przecenić jego roli. On jest takim „niespokojnym duchem”, który działania na rzecz bezpieczeństwa, a w szczególności bezpieczeństwa dzieci, przedkłada ponad wszystko. Poświęca na to swój czas, swoje pieniądze, potrafi zmobilizować wiele ludzi, wielu sponsorów, którzy mu w tym pomagają. Chwała zarówno jemu, jak i tym wszystkim, którzy go wspierają zarówno swoimi działaniami, jak i swoimi środkami. – powiedział Adam Bałut.

Józef Biernacki: – Sam jestem jednostką, a to jest działalność całego Klubu. Wiele osób jest w to zaangażowane. Myślę, że nauka nie idzie w las, a idzie w nas. Dzieci to dostrzegają. Jeżeli są materiały dobrze opracowane przez naukowców, szczególnie z ruchu drogowego, to dzieci się edukują. Dziecko ma podstawową wiedzę, że dochodząc do przejścia dla pieszych czy do miejsca, gdzie chce przejść przez jezdnię, rozgląda się w lewo, w prawo. Jest to pewna edukacja pozaszkolna, bo dzieci uczą się samodzielnie.

Z realizacji programu cieszą się również policjanci, którzy w swoich statystykach z roku na rok odnotowują spadek zdarzeń drogowych z udziałem najmłodszych dzieci.

Około dziesięć procent osób, które biorą udział w wypadkach, to są dzieci, w tym dzieci od 0-14 lat. W pierwszym półroczu tego roku, w grupie 7-14 lat, gdzie dzieci uczęszczają do szkoły, jedna osoba zginęła. Myślę, że takie działania, które są podejmowane na terenie powiatu jasielskiego i nie tylko spowodowały to, że tych ofiar jest mniej. Wszystkie te działania, które prowadzi się już od wielu lat powodują to, że liczba dzieci, które biorą udział w zdarzeniach drogowych, jest coraz mniejsza. Myślę, że to postrzeganie tego problemu, jakim jest edukacja młodzieży i dzieci, jest tak naprawdę bardzo ważna. To zaangażowanie dzieci w różnego rodzaju akcje jest bardzo ważne. – mówi Andrzej Sabik, zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

Józefowi Biernackiemu zaś marzy się poszerzenie akcji o inne firmy z branży paliwowej. – Żeby tym programem objąć całą Polskę. To byłby wielki sukces. – dodaje prezes JKMiRD.

Zainteresowanych akcją „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” odsyłamy na specjalnie przygotowaną platformę internetową poświęconą programowi, która znajduje się pod adresem: www.bezpiecznadroga.lotos.pl.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE