Informacje

Odpowie za kradzież ponad 6 kilometrów przewodów

Sześć zarzutów usłyszał od śledczych z jasielskiej komendy złodziej przewodów krzemobrązowych. 44-letni mężczyzna został zatrzymany na gorący uczynku przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei. Na swoim koncie ma kilkanaście takich przestępstw, kradł na terenie trzech powiatów. Policjanci ustali paserów, do których trafiały skradzione przewody.

Fot. POLICJA
Fot. POLICJA

W miniony poniedziałek, funkcjonariusze z jasielskiego posterunku Służby Ochrony Kolei, pełnili służbę na szlaku kolejowym Jasło Towarowa- Szebnie. Na ul. Fabrycznej zauważyli, że na jeden z słupów, pomiędzy którymi biegnie linia teletechniczna, wspiął się mężczyzna. Gdy podeszli bliżej, na ich widok zaczął uciekać. Po chwili został ujęty i przekazany policjantom. Funkcjonariusze zabezpieczyli porzuconą w czasie ucieczki torbę. Znajdowały się w niej gumowce i słupołazy.

Wyjaśnieniem sprawy zajęli się policjanci z wydziału kryminalnego. Podejrzewali, że 44-letni mieszkaniec Bochni mógł mieć na sumieniu inne przestępstwa. Kryminalni zaczęli analizować inne, podobne sprawy. W obliczu zebranych dowodów, podejrzany przyznał się, że przewody kradł od sierpnia br. Łącznie, na terenie powiatu jasielskiego skradł ich ponad 6 kilometrów. Funkcjonariusze ustali również, że podobnych kradzieży dokonywał na terenie powiatu strzyżowskiego i krośnieńskiego.

W toku prowadzonego postępowania, policjanci wpadli także na trop pasera, który skupował skradzione przewody. Okazała się nim 45-letnia pracownica skupu złomu w Bochni. Ustalono też tożsamość dwóch mężczyzn, którzy kupowali kradziony towar. Okazali się nimi 22 i 34-letni mieszkańcy Brzeska. Transakcje odbywały się poza prowadzoną w skupie ewidencją.

Paserzy zostali zatrzymani na terenie Bochni. W trakcie przesłuchania przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze część skradzionego przewodu odnaleźli w domu babci jednego z nich.

Policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego KPP w Jaśle przedstawili 44-latkowi sześć zarzutów kradzieży przewodu krzemobrązowego na terenie powiatu jasielskiego, o łącznej wartości około 6 tys. zł. Za te przestępstwa grozi mu kara do 5 lat więzienia. Ponadto, w tej sprawie prowadzone są postępowania przez funkcjonariuszy ze Strzyżowa i Krosna. Decyzją prokuratora, wobec zatrzymanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. U podejrzanych policjanci zabezpieczyli dotychczas mienie o wartości 25 tys. złotych.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE