Informacje

Puszczali w obieg fałszywe banknoty

Jasielscy policjanci ustalili i zatrzymali czterech młodych mężczyzn, którzy wprowadzali do obiegu fałszywe pieniądze. Policjanci zabezpieczyli również sprzęt, za pomocą którego jeden z podejrzanych podrabiał banknoty.

Fot. archiwum POLICJI
Fot. archiwum POLICJI

Od pewnego czasu policjanci z wydziału kryminalnego jasielskiej komendy otrzymywali doniesienia o pojawieniu się w obiegu fałszywych banknotów. Na podstawie zebranych informacji i prowadzonego rozpoznania wytypowali podejrzanych.

Policjanci zatrzymali w związku z tą sprawą czterech młodych mieszkańców powiatu jasielskiego. W domu 18-letniego mieszkańca gminy Nowy Żmigród znaleźli sprzęt służący do podrabiania banknotów. Młody człowiek za pomocą urządzenia wielofunkcyjnego zeskanował i następnie wydrukował łącznie 40 sztuk banknotów o nominale 20 zł i 2 szt. o nominale 100 zł. Banknoty nie posiadały znaku wodnego oraz żadnych innych widocznych zabezpieczeń.

W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że do produkcji fałszywek 18-latek został nakłoniony przez swojego 17-letniego kolegę, który próbował wprowadzić je w obieg. Część podrobionych dwudziestozłotówek, 18-latek przekazał w celu ich dalszego kolportażu mieszkającym w Jaśle dwóm swoim rówieśnikom. W mieszkaniu jednego z nich kryminalni zabezpieczyli kilka fałszywych banknotów.

Podejrzani usłyszeli już zarzuty m.in. puszczenia kilkunastu podrobionych dwudziestozłotówek w obieg. Ponadto mieszkańcowi gminy Nowy Żmigród postawiono zarzut podrabiania pieniędzy. W obliczu zebranych dowodów młodzi ludzie przyznali się do przestępstw. Decyzja prokuratora zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Za wprowadzanie do obrotu fałszywych pieniędzy grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za ich podrabianie nawet 25 lat.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE