Informacje

Ruszył remont „Karpackiej Troi”

Od zeszłego tygodnia trwa popowodziowy remont Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Potrwa on do grudnia 2010 r. W czerwcu przyszłego roku obiekt ma zostać udostępniony turystom.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Wnętrze skansenu archeologicznego w Trzcinicy po powodzi z czerwca 2010 roku.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W czerwcu br. niemal gotowy do otwarcia Skansen, podobnie jak znaczna część Jasła i regionu, został dotkliwie zniszczony przez powódź. Zniszczeniu uległ teren parku archeologicznego – pawilon wystawowy, rekonstrukcje wiosek z epoki brązu i wczesnego średniowiecza, a także obejście obiektu. Przez ostatnie 4 miesiące Muzeum Podkarpackie w Krośnie starało się pozyskać środki na odbudowę obiektu. Ostatecznie remont, którego koszt wyniesie ponad 4,5 mln zł zostanie sfinansowany ze środków MSWiA przeznaczonych na usuwanie skutków wiosennych powodzi na południu Polski oraz z odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela.

Prace remontowe rozpoczęły się w zeszłym tygodniu. Ich wykonawcą jest firma Inwest-Bud z Sanoka. W chwili obecnej w Karpackiej Troi intensywnie pracuje ok. 100 osób. Odbudowa Skansenu obejmuje gruntowny remont zniszczonego w czasie powodzi terenu parku archeologicznego z pawilonem wystawowym i rekonstrukcjami wiosek z epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Prace remontowe zakończyć się mają jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia 2010 r. W kolejnych miesiącach trwać będzie ponowne wyposażanie obiektu oraz jego przygotowanie do otwarcia, w tym przede wszystkim montaż ekspozycji w pawilonie wystawowym.

Otwarcie obiektu zaplanowano na 2 poł. czerwca 2011 r.

Postępy w pracach remontowych oraz w przygotowywaniu Skansenu do otwarcia śledzić można poprzez oficjalną stronę internetową Karpackiej Troi www.karpackatroja.pl, gdzie na bieżąco publikowane będą wszelkie informacje.

_______________________________________________________________

O Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, to nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys.! Karpacka Troja to wyjątkowe miejsce w skali Europy posiadające dwa wspaniałe archeologiczne oblicza. Karpacka Troja to miejsce, w którym pokochasz i dotkniesz przeszłości!

Skansen Karpacka Troja zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność – w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2 mieścić się będą najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna „Salka Małego Odkrywcy” przeznaczona dla najmłodszych oraz zaplecze gastronomiczne. Karpacka Troja to miejsce nad którym unosi się duch przeszłości osadzony w realiach muzealnictwa na miarę XXI wieku. Tu skrzyżowały się losy dwóch wspaniałych kultur, dwóch odległych epok, dzisiaj krzyżujące się one z nowoczesnością.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”

SŁOWA KLUCZOWE