Informacje

Skołyszyn: jubilaci odznaczeni przez Prezydenta RP

W Restauracji Różana w Skołyszynie szesnaście par z terenu całej gminy świętowało dzisiaj jubileusz „Złotych Godów”. Ci, którzy wytrwali w związku małżeńskim pięćdziesiąt lat i więcej, zostali odznaczeni medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” nadanymi na wniosek wójta gminy przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Wójt gminy Zenon Szura w obecności kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Skołyszynie Bogusławy Czechowicz podziękował jubilatom obchodzącym 50-lecie pożycia małżeńskiego za to, że wytrwali w miłości małżeńskiej i wychowali rodziny – swoje młodsze pokolenie: dzieci, wnuki, prawnuki.

Pięćdziesiąt lat to jest pół wieku. To się nam tak wydaje, że jest to krótki czas, ale w życiu człowieka jest to dosyć duża przestrzeń czasu. Dlatego też myślę, że nie każdemu jest dane, żeby w związku małżeńskim przetrwać ten okres. To są pewnie – zawsze podkreślamy – wybrańcy losu i pewnie opatrzności, bo dzisiaj świat jest z dość dużym natężeniem życia. Tempo, praca zawodowa, obowiązki rodzinne powodują, że wiele osób tego jubileuszu nie doczeka. Wam – wybrańcom – się to udało. Za to pewnie musicie być jakoś wdzięczni opatrzności, że tak się stało. – powiedział Zenon Szura.

Jubileusz stał się znakomitą okazją do spotkania się w szerszym gronie, porozmawiania o radościach i smutkach życiowych, czy podzielenia się pewnymi refleksjami dotyczącymi początków zawarcia związków małżeńskich.

Powinniśmy się wiele uczyć od tych ludzi, przede wszystkim wytrwałości, pracowitości bo przecież oni zaczynali funkcjonować nie w takich warunkach jak my dzisiaj, czy nasze młodsze pokolenia. To są ludzie, którzy doznali w dużej dozie biedy, którzy mieszkali w ciężkich warunkach, którzy mieli kłopoty z pracą. Dzisiaj już troszeczkę inaczej te warunki są rozwiązywane. – podkreśla Zenon Szura.

Pięćdziesięciolecie zawarcia małżeństwa świętowali dzisiaj: Anna i Stanisław Brągiel (Przysieki), Janina i Jan Buczyński (Jabłonica), Anna i Kazimierz Budziak (Przysieki), Zofia i Marian Bylinowski (Jabłonica), Leokadia i Roman Gorczyca (Harklowa), Eufrozyna i Leopold Jaracz (Harklowa), Krystyna i Mieczysław Kołodziej (Skołyszyn), Antonina i Jan Król (Skołyszyn), Janina i Stanisław Maciejowski (Święcany), Zdzisława i Edward Papciak (Skołyszyn), Irena i Jan Skicki (Harklowa), Zofia i Józef Stygar (Przysieki), Helena i Stanisław Szafarz (Siedliska Sławęcińkie), Krystyna i Mieczysław Szewczyk (Przysieki), Helena i Beniamin Wnęk (Bączal Dolny), Anna i Władysław Zachacz (Święcany).

Na pary obchodzące „Złote Gody” czekały też okolicznościowe życzenia, odznaczenia państwowe, symboliczne wiązanki kwiatów, upominki czy tradycyjna lampka szampana.

Ten wiek i ten staż małżeński wcale nie mówi o tym, że to już jest pięćdziesiąt lat za Wami. Chciałem Państwu bardzo serdecznie pogratulować tego jubileuszu, a równocześnie życzyć wszelkiej pomyślności, żeby w Waszych rodzinach, Waszych małżeństwach jak najlepiej się układało, żeby nigdy Wam nie zabrakło zdrowia, żebyście mogli doczekać dalszych kolejnych jubileuszy. To wszystko przed Wami. Na pewno musicie mieć satysfakcję z tego, że jesteście dobitnym przykładem wzorowych małżeństw, szczególnie teraz, kiedy widzicie jaka trwałość jest związków. To młodzi powinni brać z Was przykład, żeby kontynuacja Waszych dobrych tradycji była realizowana. Życzę Wam sto lat. – powiedział Szura.

Gmina Skołyszyn jest specyficznym samorządem, na terenie którego zamieszkuje duża liczba jubilatów obchodzących nie tylko „Złote Gody”, ale również setne i wyżej rocznice urodzin.

To są bardzo miłe okazje, które w pewnej części również promują gminę. – dodaje wójt.

—————————————————
FOTOGALERIA (zdjęć: 39)

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE