Kultura | rozrywka | edukacja

W jasielskiej bibliotece: spotkanie z Moniką Rakusą (zapowiedź)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na spotkanie z Moniką Rakusą, które odbędzie się 21 października (czwartek) 2010 r. w MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, godz. 9.30.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Jeszcze nie tak dawno w MBP w Jaśle w ramach DKK odbyła się dyskusja na temat powieści Moniki Rakusy „Żona Adama” a już sama autorka zawita do Biblioteki, aby opowiedzieć o własnym pisarstwie i powieściowych światach, które tworzy.

Monika Rakusa z zawodu psycholog, zadebiutowała powieścią „39,9”, ale dopiero „Żona Adama” naznaczyła jej pisarstwo. Tworzy żywe, plastyczne i wielowymiarowe portrety bohaterek. Skomplikowane często destrukcyjne osobowości, zapętlone w zawiłe relacje uczuciowe. To nie papierowe osobowości, lecz zadające sobie pytania i co ważne podejmujące próby odpowiedzi. Żywa, ciekawa narracja sprawia, że czytelnik skupia się na ich wewnętrznych dylematach.

J. Czechowicz tak określa pisarstwo Rakusy: „I chociaż to bardzo kobieca literatura, czuję się do tej książki przekonany, a przeżycia bohaterki stały się po części moimi przeżyciami. Tak jak „Dzieci Hioba” Kaczmarskiego, w które nigdy uważnie się nie wsłuchiwałem, stały się teraz równie ważną jak dla autorki pamiętnika pieśnią. Dziękuję Monice Rakusie za możliwość doświadczenia jej metrykalnego i emocjonalnego momentu przejścia”.

Justyna Sobolewska uważa, że „Kobiece mity trzeba dopiero napisać. To właśnie robi Rakusa. Czekałam, przyznam się, na taką współczesną, przenikliwą i wielowymiarową powieść psychologiczną. Okazało się, że czekałam na „Żonę Adama”.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE