Kultura | rozrywka | edukacja

W JDK: muzycznie i poetycko o Chopinie

Spektakl muzyczno-poetycki „Taka rozmowa była o Chopinie”, został dwukrotnie wystawiony w poniedziałek (18 bm.) w Jasielskim Domu Kultury. Przedstawienie, w wykonaniu utalentowanej młodzieży z Jasła, obejrzeli jej rówieśnicy z jasielskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Fot. JDK
Fot. Jasielski Dom Kultury

W koncercie przygotowanym przez Helenę Gołębiowską, instruktorkę teatralną i zastępcę dyrektora Jasielskiego Domu Kultury, wystąpili: Piotr Jaworski – fortepian oraz Młodzieżowy Teatr Poetycki „Scena Słowa” JDK: Małgorzata Kwiatkowska, Sylwia Żabińska, Paulina Gronkiewicz, Weronika Wachel, Aleksandra Antas, Anna Gadzała, Marcin Starzec, Kacper Lawera i Marek Miśkowicz.

Widowisko, w którym romantyczna muzyka Chopina przeplatała się z poświęconą najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi poezją Romana Brandstaettera, z tomiku „Pieśń o życiu i śmierci Chopina”, spodobało się publiczności. Duże wrażenie na słuchaczach zrobił niezwykle zdolny technicznie Piotr Jaworski, który mimo młodego wieku jest już laureatem konkursów pianistycznych. Na koncert muzyk przygotował kilka różnorodnych utworów Chopina. Publiczność usłyszała: nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Fantassie impromptu cis moll op. 66, preludium Des-dur op. 28 nr 15, mazurka f – moll op. 63 nr 2, etiudy: C – dur op. 10 nr 1, cis – moll op. 10 nr 12 (zwaną bachowską) i c – moll op. 10 nr 12 (zwaną rewolucyjną) oraz nokturn H – dur op. 32 nr 1, a na zakończenie – Balladę As – dur op. 47.

***

Piotr Jaworski, obecnie uczeń klasy V Prywatnej Szkoły Muzycznej II st. w Jaśle w klasie prof. Mariusza Sielskiego, wcześniej uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle, do klasy fortepianu Jolanty Trybus. W roku 2008 i 2009 uczestniczył w Kursach Letnich Konserwatorium Krakowskiego im. Witolda Lutosławskiego w klasie fortepianu ad. Mariusza Sielskiego, a rok później wziął udział w kursie mistrzowskim prowadzonym przez prof. Wiesława Piękosia. Utalentowany jaślanin w bieżącym roku zdobył wyróżnienie w V Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle oraz zajął drugie miejsce w I Międzynarodowym Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE