Informacje

Zmarł Zygmunt Kachlik – były żołnierz Armii Krajowej

W wieku 92 lat zmarł Zygmunt Kachlik, wieloletni prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Zygmunt Kachlik (ur. 23.04.1918 – zm. 24.10.2010 w Jaśle) – były żołnierz Armii Krajowej, brał udział w Kampanii Wrześniowej. Organizator lokalnych uroczystości patriotycznych, opiekun miejsc pamięci narodowej, w latach 1983 – 1997 prezes Wojewódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego w Jaśle, współzałożyciel oraz wieloletni prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle (od maja 1994 roku), członek Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. W 1997 roku został „ojcem chrzestnym” sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo ziemi jasielskiej i wręczonego 21 Dywizjonowi Artylerii Mieszanej w Rzeszowie, któremu nadano imię podpułkownika Józefa Modrzejewskiego.

Z jego inicjatywy w 2005 roku na budynku byłej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jaśle ufundowano tablicę pamiątkową o treści: „W tym budynku w latach 1945-1949 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Tu więziono i torturowano żołnierzy Armii Krajowej i innych walczących o niepodległą Polskę. Ofiarom męczeństwa cześć! ŚZŻ AK Koło w Jaśle 2005 r.” Z kolei w 2007 roku, dzięki zabiegom koła i jego prezesa, odnowiono pomnik Armii Krajowej na osiedlu Gamrat.

Ojciec Andrzeja – burmistrza miasta Jasła w latach 1990-1994 oraz wiceburmistrza miasta Jasła w latach 2006-2007.

Jaślanom utkwił szczególnie w pamięci jako niestrudzony patriota, biorący udział w uroczystościach rocznicowych z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości czy odbicia jasielskiego więzienia.

Pogrzeb śp. Zygmunta Kachlika odbędzie się w najbliższą środę (27 października) o godzinie 14-tej w Kościele OO. Franciszkanów w Jaśle, po czym nastąpi Jego odprowadzenie na Stary Cmentarz.

Rodzinie, przyjaciołom oraz znajomym zmarłego Zygmunta Kachlika składam wyrazy głębokiego współczucia.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE