Kultura | rozrywka | edukacja

Cmentarze pełne są ludzi bez których świat nie mógłby istnieć…

W dniach 04 listopada – 03 grudnia 2010 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle czynna będzie wystawa fotografii prezentująca działania Stowarzyszenia Magurycz, które od 24 lat organizuje społeczne prace remontowe na cmentarzach wyznaniowych południowo-wschodniej Polski, a także Ukrainy.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Na wystawie obejrzeć można m.in. zdjęcia wyremontowanego krzyża przydrożnego z Krempnej z 1899 r., macewy wydobyte z koryta rzeki Bełcza, których użyto do budowy tamy, nagrobek M. Lacman z Ożennej z pocz. XX w. Oprócz odnowionych obiektów z terenu powiatu jasielskiego, prezentowane są też działania Stowarzyszenia na Ukrainie.

Nazwa stowarzyszenia pochodzi od nazwy góry nieopodal wsi Bartne, w Beskidzie Niskim. Słowo magurycz, pochodzące z języka rumuńskiego, a mające słowiańską końcówkę, wskazuje na dawne dzieje regionu, których dzisiejszym śladem są m.in. toponimy. W nich przechowała się historia osadnictwa oraz miejsca i świata, w którym przez setki lat współistniały różne grupy etniczne, narody, kultury i religie.

W działaniach Stowarzyszenia Magurycz biorą udział ludzie, pochodzący z całej Polski, zainteresowani historią Galicji i ochroną dziedzictwa kulturowego. Pracują społecznie na cmentarzach i przy kapliczkach (m.in. pionując, czyszcząc, klejąc oraz zabezpieczając krzyże i nagrobki) oraz mogą poznać przede wszystkim podstawowe pojęcia z zakresu kamieniarstwa, nauczyć się pracy z kamieniem i uczestniczyć w wycieczkach i wykładach. Idea pracy na cmentarzach jest apolityczna, nie służy żadnej instytucji, nie głosi jedynie słusznej wizji historii, nie wynika też z inspiracji religijnych, ale odwołuje się do wrażliwości i potrzeby służenia. Jej istota tkwi w fascynacji różnorodnością i współistnieniem.

Remonty cmentarzy i kapliczek oraz krzyży służą ocalaniu pejzażu kulturowego, który współtworzył różnorodny i bogaty krajobraz Karpat. Ocalanie to jest wartością samą w sobie. Idea Stowarzyszenie to zachęta do odkrywania historii miejsc, gdzie nie tak dawno współistniały różne kultury i religie. Większość obiektów, które są przedmiotem zainteresowania Stowarzyszenia Magurycz, została niegdyś celowo zdewastowana, a dziś pozostaje bez opieki i ochrony.

„..Z myślą o wszystkich tych, którzy chcą pracować na cmentarzach, wydaliśmy w 2008 r. broszurę „Kamienie są lekkie czyli jak pracować na cmentarzu”, już dostępną w języku ukraińskim i niemieckim na naszej stronie (www.magurycz.org). Bierzemy także udział w konferencjach, spotkaniach i innych wydarzeniach, starając się popularyzować ideę pracy na cmentarzach i opieki nad sztuką sepulkralną…” mówi Szymon Modrzejewski, przewodniczący Stowarzyszenia Magurycz.

Dla osób zainteresowanych współpracą ze Stowarzyszeniem Magurycz podajemy kontakt mailowy: szymon@magurycz.org

—————————————————
FOTOGALERIA – Cmentarz wojenny w Nowym Żmigrodzie (zdjęć: 15)

MBP w Jaśle / Stowarzyszenie Magurycz

Back to top button