Kultura | rozrywka | edukacja

II Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle. Dowód (zapowiedź)

II Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle

Na zakończenie tegorocznych Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle, „Dowód” Dawida Auburna z Andrzejem Sewerynem i Marią Seweryn w rolach głównych, wystawi (w czwartek 25 listopada) Teatr Polonia z Warszawy.

Amerykańska premiera sztuki odbyła się w Manhattan Theater Club w maju 2000 r. 5 miesięcy później spektakl został przeniesiony na Broadway do Walter Kerr Theater i był najdłużej granym przedstawieniem od czasów Amadeusza. W roku 2001 Auburn zdobył za tę sztukę Nagrodę Pulitzera w kategorii dramatu, a w 2005 roku John Madden zrealizował na jej podstawie głośny film z Antonym Hopkinsem i Gwyneth Paltrow w rolach głównych. „Dowód” to studium relacji między apodyktycznym ojcem a córką, poświęcającą własne ambicje na rzecz opieki nad nim. Catherine, błyskotliwa studentka rezygnuje z nauki, by zająć się chorym ojcem (Robert), niegdyś genialnym matematykiem, obecnie człowiekiem niezrównoważonym psychicznie, wciąż próbującym pracować naukowo. Wpływowi ojca nie poddaje się druga z córek – Claire. Po śmierci Roberta Catherin pokazuje jego notes Halowi (były student Roberta). W zeszycie zapisany jest dawno poszukiwany przez matematyków dowód dotyczący liczb pierwszych. Hal nabiera wątpliwości kto jest autorem genialnej formuły: trawiony przez chorobę umysłową profesor, czy jego nadwrażliwa, zmagająca się z samotnością i niewyjaśnioną tajemnicą naukową córka? Które z nich było geniuszem, które szaleńcem? I czy jest na to dowód?

Reżyseria: Andrzej Seweryn
Scenografia: Maciej M. Putowski
Kostiumy: Magda Maciejewska
Światło: Tomasz Wert
Muzyka: Antoni Łazarkiewicz
Asystent reżysera i producent wykonawczy: Michał Sieczkowski
Występują: Maria Seweryn, Joanna Trzepiecińska, Andrzej Seweryn, Paweł Ciołkosz
Premiera spektaklu odbyła się w kwietniu 2008.
Sztuka trwa 2,5 godziny z przerwą.

Sponsorami II Jesiennych Spotkań z Teatrem są:
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w Warszawie; Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Jasielska; Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie, Zakład Gazowniczy w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE