Kultura | rozrywka | edukacja

II Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle: Gąska nie tylko bawiła

„Gąska” Nikołaja Kolady, współczesnego dramatopisarza rosyjskiego, który ciszy się sławą na całym świecie (jest, po Antonim Czechowie, najczęściej wystawianym na świecie rosyjskim autorem), wystawiona została 17 bm. w Jasielskim Domu Kultury w ramach II Jesiennych Spotkań z Teatrem. Spektakl obejrzał nadkomplet publiczności.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Znakomicie obsadzona komedia, wystawiona przez Teatr Capitol z Warszawy, rozbawiła widzów niemal do łez, ale i zmusiła do zastanowienia, bo w sztuce nie brakowało w momentów ujawniających gorzką prawdę o życiu. Spektakl wyreżyserowany przez Grzegorza Chrapkiewicza, przeniósł widza za kulisy prowincjonalnego teatru, pokazując szczególny moment w życiu piątki bohaterów: dwóch dojrzałych, doświadczonych aktorek i ich także niemłodych partnerów życiowych, również pracujących w teatrze oraz początkującej aktoreczki, która dołączyła do zespołu kilka miesięcy temu. To chwila, kiedy Ałła (Katarzyna Figura), gwiazda małomiasteczkowej sceny orientuje się, że stosunki jej partnera Wasilija (Tomasz Dedek), ojca jej dwóch córek z młodziutką, zatrudnioną niedawno Nonną (Maria Dejmek), nie są czysto koleżeńskie. Kobieta wpada nad ranem do hotelu, by dobitnie pokazać młodej „gąsce” gdzie jest jej miejsce i przyłapuje ją in flagranti z drugim męskim bohaterem dramatu – dyrektorem artystycznym teatru Fiodorem (Cezary Morawski), byłym mężem jej przyjaciółki Diany (Anna Gornostaj). Pokazując zakulisowe życie prowincjonalnych aktorów: walkę o role, udowadnianie sobie nawzajem, kto jest ważniejszy, udawane przyjaźnie, obmawianie kolegów za ich plecami, zawiść, romanse, topienie smutków w alkoholu, Nikołaj Kolada w mistrzowski sposób ukazał stosunki międzyludzkie, zmuszając śmiejących się z przedstawianych sytuacji widzów, do zastanowienia się nad sobą, do pomyślenia co sami zrobili ze swoim życiem, co zostało z ich młodzieńczych marzeń.

Po spektaklu, zakończonym owacją na stojąco, można było zdobyć autografy popularnych aktorów, znanych z telewizyjnych i kinowych ekranów.

Sponsorami II Jesiennych Spotkań z Teatrem są: Miasto Jasło, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w Warszawie; Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Jasielska; Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie, Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE