Kultura | rozrywka | edukacja

Jasło miastem snów? Zobacz niezwykły film stworzony okiem młodych

Premiera filmu „Urodzeni w Mieście Snów” wzbudziła wielkie zainteresowanie i zagorzałą dyskusję. Zaskakująco dużo osób wzięło udział w pierwszym pokazie, a występy Demana i Style Fist Crew spotęgowały przedpremierową atmosferę.

Marcin Rąpała i Michał Pac młodzi studenci z Jasła, zaproponowali film, przyjmując konwencję dłuższego wideoklipu, dokumentu muzycznego, którego zadaniem jest pokazanie pasji młodych ludzi, dysponując jedynie obrazem i dźwiękiem.

„Urodzeni w Mieście Snów… Snów? Zgadza się, dlatego efekty oraz obraz wyostrzyliśmy tak znacząco. Film w naszej konwencji miał być jakby „snem”. Każdy kto kiedykolwiek śnił ;)) wie, że sny są przesycone różnymi załamaniami, rozproszeniami… Często niewyraźny i budzący mieszane myśl, obraz, stąd nasza propozycja” – zauważają twórcy projektu.

Sen ma swoje prawa, a wideoklip łamie wszelkie konwencje. Wprowadzają więc widza w świat wyimaginowanych obrazów, dynamicznych ujęć i cięć montażowych, podpartych jedynie muzyką jasielskich twórców. Jednakże ci młodzi kaskaderzy, sportowcy, akrobaci, breakdance, kung fu istnieją naprawdę, a grupa Mindfield oraz MC’s dopełniają przekaz obrazu. Film ten w specyficzny sposób przybliża nam realnych młodych ludzi, o różnorodnych zainteresowaniach, których łączy wspólna cecha – pasja.

I ta pasja jest inspiracją do kolejnych działań, do rejestracji, zapisu zdarzeń, do filmu. „Cała akcja jest ukłonem i jednocześnie promocją dla młodzieży z Jasła. Chcemy pokazać, że nawet w niewielkim mieście wiele się dzieje” – dodają młodzi filmowcy.

Dziękuję wam serdecznie za ten film. Zobaczyłam Jasło w inny sposób, innymi oczami, Waszymi oczami. – stwierdziła po premierze dyrektor MDK Grażyna Leńczuk, wręczając Michałowi i Marcinowi statuetki „Creator 2010”. – Mam nadzieję, że tych Creatorów będziemy wręczać jeszcze wiele i po prostu dzielcie się pasją, róbcie to, co robicie, to, co lubicie i będzie wszystko OK – dodała.

Spotkanie zakończyło się dwoma koncertami – jako pierwsi wystąpili DPD, Slynd i Kynek, w finałowej części przed publicznością zaprezentował się zespół Tug Boat.

Janusz Szewczyk
(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE