Kultura | rozrywka | edukacja

Literackie atrakcje dla dorosłych i dzieci

Ponad 1700 osób z Jasła i powiatu jasielskiego dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, od lutego do listopada 2010, roku uczestniczyło w różnego rodzaju imprezach literackich, spotkaniach autorskich, zabawach i konkursach.

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Aby stymulować swój rozwój i pozyskiwać fundusze na nowe działania, nie obciążając przy tym budżetu miasta, pracownicy MBP w Jaśle przygotowują wiele projektów nowych przedsięwzięć, licząc na aprobatę i ich współfinansowanie przez powołane do tego instytucje. Projekt pt.: „Twórcy Słowa Obrazy” uzyskał akceptację i wsparcie finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt „TWÓRCY, SŁOWA, OBRAZY” oparty był cyklicznych, comiesięcznych spotkaniach, adresowanych do szerokiego grona odbiorców w różnym wieku. Poprzez bezpośredni kontakt z twórcami (Józefem Baranem, Joanną Papuzińską Ewą Stadtmuller, Marcinem Brykczyńskim, Tadeuszem Dąbrowskim, Maxem Cegielskim, Grzegorzem Kociubą, Mariuszem Kalandykiem, Janem Tulikiem i Wiesławem Hapem), dyskusję o literaturze w sieci z udziałem Piotra Mareckiego, udział w Poetyckim Happeningu w Parku Miejskim prowadzonym przez Beatę Kołodziej i innych nowatorskich na naszym terenie przedsięwzięciach lokalna społeczność miała możliwość uczestniczenia w bieżącym życiu kulturalnym, poszerzenia swojej wiedzy oraz poznania najnowszych trendów literackich.

Projekcje filmu „Balladyna” w reżyserii Dariusza Zawiślaka oraz filmu animowanego „Lato Muminków” połączone z Literackimi Grami Ulicznymi („Szukanie Słowackiego”, „Na tropach Muminków”), warsztaty plastyczne prowadzone przez ilustratora książek dziecięcych, nauka opowiadania baśni, bajek i opowieści Baju-Baju były szczególnie atrakcyjnymi propozycjami dla dzieci i młodzieży

Głównym celem zadania była promocja czytelnictwa i zwiększenie zainteresowania książką różnych grup wiekowych poprzez popularyzację najnowszej literatury polskiej oraz prezentację różnych form tekstu literackiego. Ważnym elementem realizowanego zadania było ukazanie najnowszych zjawisk literackich jako elementu kształtującego współczesną kulturę oraz wyrobienie nawyku sięgania po tekst literacki jako źródła doznań estetycznych. W ramach projektu organizowane były spotkania autorskie z twórcami najnowszej literatury polskiej dla dorosłych i dla dzieci – prozaikami i poetami, dyskusje poświęcone roli literatury i mediów we współczesnym świecie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle przygotowała wystawę dokumentującą realizację projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”. Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z wystawą odwiedzając Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle (ul. Kołłątaja 1) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, a w soboty w godzinach od 10.00 do 15.00.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE