Kultura | rozrywka | edukacja

Młodzi tworzą filmy z pasją

Sztuka filmowa staje się dziedziną coraz bardziej popularną, mimo swej złożoności zatacza coraz szersze kręgi, jest nie lada wyzwaniem dla młodych reżyserów. Każdy lubi oglądać filmy, nie każdy potrafi je zrealizować. Wakacyjny Konkurs Filmów Amatorskich „Weźcie i kręćcie” był wyzwaniem dla młodych twórców. Podsumowanie tej akcji odbyło się wczoraj (8 bm.) Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle.

Fot. archiwum Organizatorów
Fot. archiwum Organizatorów

Do konkursu zgłoszono cztery produkcje: dwa filmy z Jasła, jeden powstał w Zbuczynie koło Siedlec, a jeden w Szczecinie. Jury w składzie: Władysław Kołodziej – redaktor naczelny TVJ, Rafał Gużkowski – dyrektor DPS w Foluszu, Marek Maczuga – Studio „Marfot” w Jaśle postanowiło przyznać następujące nagrody:

I Nagroda – Bartłomiej Szura,  za film „Zemsta”
II Nagroda – Wojciech Chrzanowski, Wojciech Kupczyk za film „Dług Życia”.
III Nagroda – Piotr Smugała za film „Inkluzje – Epilog”
III Nagroda –Paweł Przewoźny za film „The Skate Video”.

Interesuję się filmem, pomysł realizacji własnego zrodził się z początkiem wakacji, a konkurs stał się takim kołem napędowym. Część materiału powstała na wakacjach, resztę dogrywaliśmy w roku szkolnym – zdradza nam Bartłomiej Szura z Jasła.

Mieliśmy dużo zabawy, śmiechu, rozrywki, ale były również kłótnie –  zauważa Gabriela Mróz jedna z aktorek. Nie byliśmy zadowoleni z końcówki, powinna być dłuższa, ale brakło czasu – dodaje Jakub Żychowicz.

Film „ Zemsta” to klasyczny horror z budowaniem dramaturgii scen i zdjęć retrospektywnych. Twórcy zastosowali ujęcia podczerwieni – filmowane z oczu zjawy czyhającej w zaroślach – podparte muzyką pełną grozy.

„Dług życia” to film, w którym młodzi chłopcy grają groźnych gangsterów. Mamy scenę z porwaniem,  mocno rozbudowaną finałową walkę z użyciem sztyletów a nawet broni.

Nasz film powstał w zimie 2008 roku, czekaliśmy na taki konkurs. W filmie wzięło udział 10 osób, dzięki aktorom mogliśmy zrealizować nasz pomysł. Ostatnio przygotowałem dłuższą produkcję, koledzy porozjeżdżali się na studia, ale myślę, że coś jeszcze zrobimy – stwierdza Wojtek Kupczyk z Jasła.

Dla licealistów – uczestników projekcji –  było to ciekawe spotkanie, sceny grozy wzbudzały podziw, uznanie dla kolegów, twórców filmów, śmieszne bawiły. Po prezentacji młodzież nagrodziła młodych filmowców spontanicznymi brawami.

Janusz Szewczyk
(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE