Kultura | rozrywka | edukacja

O poszukiwaniu własnej tożsamości

22 listopada 2010 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”. Gościem biblioteki była Anna Janko, poetka, pisarka i publicystka. Prowadzi swój blog www.annajanko.pl.

Fot. MBP w Jaśle
Anna Janko.
Fot. MBP w Jaśle

W 1977 r. gdy jako nastolatka zadebiutowała tomikiem wierszy „List do królika doświadczalnego” zdobyła uznanie Artura Sandauera, który nazwał ją „Rimbaudem w spódnicy”. Od tamtego czasu wydała kilka tomików wierszy.

Za zbiór wierszy Świetlisty cudzoziemiec (2001) była nominowana do Nagrody Nike 2001. W wierszu pod tytułem Miłość to świetlisty cudzoziemiec przedstawia nam bohatera całego tomu. Zbiór trzydziestu wierszy to starannie skomponowana opowieść o miłości, w której większe wrażenie robi całość niż poszczególne wiersze. Po prawie dziesięcioletniej przerwie w 2010 r. ukazał się nowy tomik wierszy Wiersze z cieniem przynoszący wszystko to, co czytelnicy utworów Anny Janko najbardziej cenią. …O naturze miłości, o przemijaniu wszystkiego, o istocie życia – jeśli w ogóle poezja może być „o czymś” to „Wiersze z cieniem” są właśnie o tym… mówi autorka.

Za debiut prozatorski Dziewczyna z zapałkami (2007) r. autorka otrzymała Nagrodę Literacką im. Wł. Reymonta i była nominowana m.in. do Nagrody Mediów Cogito. Książka opowiada historię toksycznego związku, na zewnątrz wyglądającego na „normalny”, jest to opowieść kobiety uwięzionej w domu w trudnych latach 80. i na początku 90, która poszukuje własnej tożsamości. Dziewczyna z zapałkami, jest częściowo powieścią autobiograficzną, a częściowo sfabularyzowanym pamiętnikiem zredagowanym na podstawie prywatnego dziennika pisarki. Tytuł od razu budzi skojarzenia z bajką Andersena i jak wyjaśnia autorka: …jest to historia o braku miłości, o emocjonalnej śmierci małej dziewczynki i trudnym procesie dojrzewania… Już niedługo ukaże się kolejna książka opowiadająca o dalszych losach Hani. Autorka nie zdradziła tytułu, ale przeczytała fragmenty nowej powieści.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem objęły: VIA – Katolickie Radio Rzeszów i TV Obiektyw.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE