Kultura | rozrywka | edukacja

Światowej sławy jazzmani w Jaśle (zapowiedź)

23 listopada br. o godz. 20 w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się koncert obchodzącego 25-lecie istnienia zespołu Walk Away z występującymi gościnnie Billem Evansem – saksofon i Deanem Brownem – gitara.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Zespół Walk Away powstał w 1985 z inicjatywy Krzysztofa Zawadzkiego, perkusisty, wówczas studenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W pierwszym składzie byli koledzy Zawadzkiego ze studiów: wibrafonista Bernard Maseli, saksofonista Adam Wendt, kontrabasista Jacek Niedziela oraz pianista Zbigniew Jakubek.

Już po kilku miesiącach prób zespół zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym festiwalu „Jazz nad Odrą”, „Klucz do kariery”, czyli główną nagrodę Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Walk Away zagrał też podczas Jazz Jamboree 85, a w dorocznej ankiecie miesięcznika Jazz Forum zdobył tytuł „Nowej nadziei”. Od tego momentu Walk Away rozpoczął profesjonalną karierę, koncertując w klubach i na festiwalach w Europie i poza nią. Współpracował z wieloma gigantami muzyki jazzowej z USA między innymi z: Billem Evansem, Randy Breckerem, Erickiem Marienthalem, Mike Sternem, Mike Mainierim i Urszulą Dudziak. Po 12 latach wspólnego grania Zbigniew Jakubek i Bernard Maseli odeszli z zespołu, a Krzysztof Zawadzki zaprosił do współpracy Janusza Skowrona; po pięciu latach do zespołu powrócił Bernard Maseli a Adama Wendta zastąpił Marek Podkowa.

Na jubileuszową trasę koncertową Krzysztof Zawadzki zaprosił Zbigniewa Jakubka, Adama Wendta, Bernarda Maseli i Tomasza Grabowego, czyli Walk Away występuje w klasycznym pierwotnym składzie z przed 25 lat. Gośćmi specjalnymi Jubileuszu będą Bill Evans i Dean Brown.

***

Bill Evans, urodził się w 1958 roku w Clerendon Hills w USA. Mając 22 lata, dołączył do zespołu Milesa Davisa. Współpracował z nim 4 lata i nagrał 6 płyt. Następnie współpracował z John McLaughlin Machavishnu Orchestra, nagrywając w ciągu 3 lat 3 płyty CD. W tym czasie współpracował również z Herbie Hancockiem, Lee Ritenourem, Davem Grusinem, Mickiem Jaggerem. Od 1990 roku Bill Evans jeździ praktycznie z własnym zespołem, ma na swym koncie 14 solowych albumów. Jego płyta „Soul Insider” była nominowana do nagrody Grammy. Jego ostatni projekt „SOULGRAS” to mieszanka gatunku Soulgrass, jazzu i muzyki Soul.

Dean Brown należy do czołówki nowojorskiej sceny jazzowej. Jako członek zespołów Dawida Sanborna i The Brecker Brothers zdobył trzykrotnie GRAMMY. Studiował muzykę klasyczną i improwizację na Uniwersytecie Waszyngtona, a jazz na słynnym Berkele College of Music w Bostonie. W swojej długiej karierze nagrywał płyty i występował niemal z całą czołówka światowego jazzu (m.in. z: Robertą Flack, Erickiem Marienthalem, Dannisem Chambersem i Billem Friselem). Na jego autorskiej, debiutanckiej płycie „Here” wystąpili jego muzycy przyjaciele: David Sanborn, Billy Cobham, Michael Brecker, Bill Evans, Chrystian Mc Bride, Marcus Miller i George Duke.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE