Informacje

Wielki sukces filmu o Karpackiej Troi

Film „Trzcinica – Karpacka Troja” odniósł ogromny sukces na 1. Festiwalu Filmów Archeologicznych Kraków 2010. Został on doceniony zarówno przez specjalistów jak i festiwalową publiczność i wraca z Krakowa z dwiema najcenniejszymi statuetkami.

Fot. Dawid Iwaniec
Twórcy filmu ze statuetką Światowida.
Fot. Dawid Iwaniec

Krakowski Festiwal Filmów Archeologicznych, odbywający się w dniach 15-19 listopada 2010 r. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, był pierwszą tego typu imprezą zorganizowaną w Polsce. Podczas festiwalu publiczność zobaczyła niemal 50 filmów, z których 25 brało udział w walce o nagrody w 3 kategoriach – Grand Prix festiwalu, nagrodę specjalną Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz nagrodę publiczności. Film pt. „Trzcinica – Karpacka Troja”, opowiadający dzieje liczącego ponad 4000 lat grodziska w Trzcinicy, został niekwestionowanym zwycięzcą festiwalu zajmując dwukrotnie pierwsze oraz raz drugie miejsce w poszczególnych kategoriach.

Dokument w reżyserii Zdzisława Cozaca został nagrodzony statuetką Światowita (festiwalową nagrodą za pierwsze miejsce) przez Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie, który docenił przede wszystkim merytoryczne walory filmu. Drugi Światowit przyznany został „Trzcinicy – Karpackiej Troi” decyzją publiczności, która przez cały czas trwania festiwalu oddawała głosy na swoich faworytów. Nagroda publiczności jest dowodem na to, że twórcom filmu udało się połączyć rzetelny przekaz informacyjny z niezwykle atrakcyjną formą, dzięki czemu z łatwością przemawia on do osób nie zajmujących się archeologią zawodowo.

W walce o Grand Prix festiwalu „Trzcinica – Karpacka Troja” ostatecznie zajęła drugie miejsce, zaś nagroda główna przyznana została filmowi pt. „Tajemnice doliny Nilu” w reżyserii Władysława Jurkowa. Jury wprawdzie doceniło kunsztowne zdjęcia, doskonały montaż, wysokie walory artystyczne filmu, a przede wszystkim nowatorstwo w prezentacji „trudnego” tematu pradziejów Polski, jednak nie wystarczyło to do pokonania atrakcyjności tematu zwycięskiego dokumentu, stanowiącego podsumowanie pełnej sukcesów, kilkudziesięcioletniej obecności polskich archeologów w Egipcie.

Twórcy filmu – Zdzisław Cozac i Jan Gancarski – zgodnie podkreślają, że mimo pewnego niedosytu pozostawionego przez werdykt jury, który potwierdził wciąż funkcjonujące w świadomości społeczeństwa przekonanie o wyższości imponujących zabytków starożytnych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego nad rodzimą archeologią, „Trzcinica – Karpacka Troja” osiągnęła dwa najważniejsze cele, które postawili przed nią zgłaszając film do konkursu. Po pierwsze, film zwrócił uwagę szerszej publiczności na temat najdawniejszych dziejów ziem Polski, którego promocja dotychczas pozbawiona była wsparcia w postaci profesjonalnych i atrakcyjnych w formie produkcji filmowych. Po drugie, pokaz i ogromny sukces filmu na krakowskim festiwalu od razu przełożyły się na wzrost zainteresowania grodziskiem i skansenem archeologicznym w Trzcinicy.

Zapowiadają także, że to dopiero początek festiwalowej kariery dokumentu – w przyszłym roku zostanie on zgłoszony do kilku najważniejszych międzynarodowych konkursów filmów archeologicznych.

Więcej informacji o filmie znaleźć można w specjalnej zakładce poświęconej dokumentowi na oficjalnej stronie internetowej Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy – www.karpackatroja.pl.

____________________________________________________________

O filmie

Trzcinica – Karpacka Troja
nowoczesny film o prastarym grodzisku

Trzcinica – Karpacka Troja jest wyjątkowym filmem o wyjątkowym miejscu. Opowiada historię jednego z najstarszych i najpotężniejszych grodów obronnych w Polsce liczącego ponad 4000 lat i stanowiącego wielki fenomen archeologiczny w skali Europy! Niespotykane połączenie nowoczesnej sztuki filmowej z edukacyjnymi walorami obrazu dokumentalnego dało niezwykle atrakcyjny efekt końcowy odpowiadający najlepszym światowym produkcjom dokumentalnym znanym z takich kanałów jak Discovery czy National Geographic.

Rok produkcji – 2010
Scenariusz – Jan Gancarski, Zdzisław Cozac
Reżyseria – Zdzisław Cozac
Produkcja – Zdzisław Cozac MEDIA Promocja
Patron medialny filmu – Focus Historia

Film powstał dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędu Miasta Jasło.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy

SŁOWA KLUCZOWE