Kultura | rozrywka | edukacja

Zainspirowane muzyką Chopina

Wystawę pokonkursową prac, które wpłynęły na IV Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży, zorganizowany pod hasłem „Muzyka Chopina ubrana w barwy” można oglądać do końca bm. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród i wyróżnień odbyło się 10 listopada.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Konkurs zorganizował po raz czwarty Jasielski Dom Kultury. Tym razem organizatorzy nawiązali do obchodzonego właśnie Roku Chopinowskiego i zaproponowali młodym twórcom temat „Muzyka Chopina ubrana w barwy”. Na przegląd wpłynęło 176 prac uczniów z 29 szkół i instytucji kultury, głównie działających w Jaśle i powiecie jasielskim, ale były też prace z sąsiedniego woj. małopolskiego. Oceniło je jury w składzie: Katarzyna Gądek – graficzka oraz Anna Brożyna i Ewa Kusiak – instruktorki plastyki w JDK, przyznając po 3 nagrody w każdej z trzech kategorii wiekowych oraz wyróżnienia.

Bardzo się cieszę, że podobnie jak w ubiegłym roku i dwa lata temu na ten konkurs wpłynęło naprawdę bardzo dużo prac, chociaż muszę powiedzieć, że pewnie temat tegorocznego konkursu nie był najłatwiejszy – mówiła podczas uroczystości wręczania nagród dyrektor JDK Krystyna KasprzykPrace są niezwykle piękne. Wybór najlepszych był ogromnie trudny. Najchętniej uhonorowalibyśmy wszystkich, ale w konkursie nie jest to możliwe.

Krystyna Kasprzyk przypomniała też postać Fryderyka Chopina i imprezy zorganizowane przez JDK dla uczczenia Roku Chopinowskiego.

Ojciec Święty Jan Paweł II kiedyś powiedział, że twórczość dziecka to jest brylancik na firmamencie nieba, a my tu mamy wspaniały przykład takiej twórczości: cudne obrazy namalowane przez dzieci, których talenty połączyły muzykę z kolorami, a jednocześnie utrwalał im się Fryderyk Chopin, niezwykły Polak, wielki obywatel świata – powiedziała burmistrz Jasła Maria Kurowska, gratulując wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom.

Nagrodzeni, kategoria uczniów szkół podstawowych, klasy I – III: 1. Hanna Pętlak, 2. Aldona Michalska (obie kl. II, Zespół Szkół Publicznych w Umieszczu)3. Patrycja Gronkiewicz (kl. I, Zespół Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle); wyróżnieni: Adam Juszczyk (Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle), Marlena Koszyk (kl. I, Zespół Szkół Publicznych w Skołyszynie), Filip Gierula (kl. I, ZSP w Umieszczu).

Nagrodzeni, kategoria uczniów szkół podstawowych, klasy IV – VI: Patrycja Zwolińska (kl. V, Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle), 2. Dominika Spólnik (kl. VI, Zespół Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle), 3. Izabela Świątek (MDK w Jaśle); wyróżnieni: Urszula Juda, Dawid Kosiek (obydwoje kl. VI SP nr 1 w Czermnej), Karina Mastaj (kl. IV SP Integracyjna w Samoklęskach).

Nagrodzeni gimnazjaliści: 1. Aleksandra Gonera, 2. Agnieszka Woźniacka (obie Gimnazjum nr 1 w Jaśle), 3. Magdalena Tomkiewicz (Gim. nr 4 w Jaśle); wyróżnieni gimnazjaliści: Justyna Kołodziej (Publiczne Gimnazjum w Opaciu), Karolina Zajdel (Gim. nr 1 w Jaśle), Urszula Król (Gim. w Zespole Szkół Publicznych w Skołyszynie), Wojciech Brzuzy (Gim. w Zespole Szkół w Warzycach), Sławomir Władyka (Gim. nr 3 w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Jaśle).

Pamiątkowe dyplomy otrzymali też nauczyciele i opiekunowie przygotowujący uczniów do konkursu.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE