Informacje

Betlejemski płomień rozjaśnił dzisiaj Jasło

Betlejemskie Światło Pokoju, za pośrednictwem jasielskich harcerzy, trafiło dzisiaj do przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych, duchowieństwa, służb mundurowych, przedstawicieli instytucji oraz mieszkańców miasta i powiatu jasielskiego. Coroczna akcja prowadzona tuż przed świętami Bożego Narodzenia miała swoje miejsce na Rynku.

Betlejemskie Światło Pokoju w Jaśle. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Betlejemski ogień jest już w Jaśle.
Więcej zdjęć w fotogalerii (kliknij w obrazek).
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Delegacja 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przywiozła w piątek Betlejemskie Światło Pokoju z Rzeszowa, gdzie podczas uroczystej mszy świętej zostało przekazane przez księdza biskupa Edwarda Białogłowskiego oraz komendantkę Podkarpackiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Dzisiaj na płycie jasielskiego Rynku nastąpiło uroczyste przekazanie ognia mieszkańcom miasta i regionu.

Światło, które zostało zapalone od płomienia w Grocie Narodzenia Chrystusa w Ziemi Świętej, pragniemy przekazać dalej do naszych domów, kościołów, szkół, urzędów oraz wszędzie tam, gdzie jest oczekiwane z utęsknieniem. Do tych miejsc, gdzie przyniesie pokój, ukojenie, rozproszy swym blaskiem cienie. – mówił Jerzy Kosiba, komendant Hufca ZHP w Jaśle.

Podkreślił, że ogień betlejemski „jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów oraz znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni”. Przypomniał również, że obecny rok to ważna data w historii polskiego harcerstwa.

W tym roku obchodziliśmy stulecie Związku Harcerstwa Polskiego, którego historia została spisana pięknymi losami, szlachetną postawą oraz bezinteresowną miłością do Boga, Polski i bliźnich. Niebawem będziemy obchodzić również stulecie naszego jasielskiego Hufca, którego działalność i harcerskie ideały kształtowały wiele młodych charakterów, wychowując je w poczuciu służby i pracy na rzecz drugiego człowieka. Rozpoczynając kolejne stulecie nie możemy zapominać o naszym powołaniu, o naszej harcerskiej służbie Bogu, Polsce i bliźnim, które pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość na lepsze jutro. – powiedział.

W imieniu zuchów, harcerzy, instruktorów oraz Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Jaśle Jerzy Kosiba złożył świąteczne życzenia mieszkańcom miasta i regionu:

„Pragnę Wam wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia. Niechaj te Święta Bożego Narodzenia upłyną w miłej, rodzinnej atmosferze, pełnej ciepła i spokoju, niosąc za sobą wiele głębokich i radosnych przeżyć, wytrwałości i radości. Niech nowo narodzone Dziecię przyniesie Wam wiele obfitych łask, błogosławi Wam na nadchodzący rok i z optymizmem pozwala patrzeć w przyszłość”.

Życzenia świąteczne złożył również gospodarz miasta Andrzej Czernecki: „Jak mówi poeta „wszystko co złe szuka cienia, do światła dobro garnie się”. Chciałbym wszystkim, którzy są dzisiaj z nami na jasielskim rynku, dostojnym gościom, mieszkańcom Jasła, harcerzom na nadchodzące święta Bożego Narodzenia złożyć najserdeczniejsze życzenia. Przede wszystkim spędzenia tych świąt w gronie najbliższych, w poczuciu bezpieczeństwa i spokoju, który płynie od Bożej narodzonej Dzieciny. Niech te święta umacniają w Was nadzieję, a nowy 2011 rok przyniesie pokój, zdrowie i spełnienie osobistych zamierzeń.”

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło na ręce: burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego, przewodniczącej Rady Miejskiej Jasła Elżbiety Bernal, przewodniczącego Rady Powiatu Jasielskiego Bogusława Kręcisza, wójta gminy Jasło Stanisława Pankiewicza, dziekana Dekanatu Jasło księdza Zbigniewa Irzyka, Podkarpackiego Wicekuratora Oświaty w Rzeszowie Antoniego Wydro, przedstawiciela Wojskowej Komendy Uzupełnień Wiesława Wojdyły, Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Roberta Woźnika, zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Bogdana Ziemby, po. Komendanta Straży Miejskiej Leona Matysika, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Grażyny Leńczuk oraz przedstawicieli drużyn harcerskich z całego powiatu jasielskiego, a za ich pośrednictwem dotrze do domów, kościołów, szkół, urzędów oraz wszędzie tam, gdzie jest oczekiwane z utęsknieniem.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Idea Betlejemskiego Światłą Pokoju zrodziła się 24 lata temu w Austrii jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Co roku ogień odbierany przez austriackich skautów w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest przewożony do Wiednia, skąd dobierają go delegacje skautowe z wielu krajów Europy. Polscy harcerze odbierają światło od swoich słowackich kolegów.

Back to top button