Kultura | rozrywka | edukacja

Niezapomniane przeboje Jerzego Petersburskiego (zapowiedź)

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Na piąty już koncert z cyklu „Nieobecni” zaprasza, w niedzielę 12 grudnia br. o godz. 17, Jasielski Dom Kultury. Bilety w cenie 9 zł są już do nabycia w sekretariacie JDK.

W poprzednich latach publiczność miała okazję uczestniczyć w koncertach przypominających twórczość Agnieszki Osieckiej, Władysława Szpilmana, Jonasza Kofty i niezapomnianych Starszych Panów: Jeremiego Przybory oraz Jerzego Wasowskiego. Tym razem zabrzmi wspaniała muzyka Jerzego Petersburskiego w aranżacji Wojciecha Nowickiego z JDK.

Wystąpią związani z JDK wokaliści: Małgorzata Nowicka, Katarzyna Antonik-Stompel i Mirosław Gotfryd, którym towarzyszyć będzie zespół instrumentalny w składzie: Bogdan Zimny – perkusja, Jerzy Grzesik – kontrabas, Marek Konieczny – gitara, Dariusz Szlachta – klarnet, akordeon, Wojciech Nowicki – fortepian.

Jerzy Petersburski – kompozytor, pianista, legenda polskiej muzyki rozrywkowej – urodził się w 1895 roku w Warszawie, gdzie również zmarł, w 1979 r. Studiował w warszawskim konserwatorium u prof. Antoniego Sygietyńskiego i prof. Aleksandra Michałowskiego, a następnie w Wiedniu u prof. Arthura Schnabla. Współpracował z kabaretami oraz teatrzykami warszawskimi. Był autorem muzyki do filmów nakręconych przed II wojną światową. W 1936 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W latach 1947–1967 tworzył w Ameryce Południowej (Argentyna, Brazylia, Wenezuela). W roku 1967 wrócił na stałe do Polski.

Skomponował m.in. takie przeboje jak: „Ja nie mam co na siebie włożyć” (we współautorstwie z Arturem Goldem), „Już nigdy”, „Odrobinę szczęścia w miłości”, „Tango milonga” i „To ostatnia niedziela”.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE