Informacje

Strażacy dostają nowy sprzęt, będzie łatwiej pomagać ofiarom zdarzeń

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Załężu (gmina Osiek Jasielski), będąca w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, została doposażona o pilarkę do cięcia betonu i stali oraz latarki i tarcze do kierowania ruchem drogowym o wartości kilku tysięcy złotych. Sprzęt będzie wykorzystywany głównie do udzielania pomocy ofiarom wypadków.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Przekazanie sprzętu dla OSP Załęże.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Zakup został sfinansowany z budżetu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie, który w ramach swojej działalności statutowej wspiera szereg instytucji, w tym ochotnicze straże pożarne, zakupując różnego rodzaju sprzęt potrzebny przy różnego rodzaju zdarzeniach.

Tam, gdzie jest mowa o bezpieczeństwie drogowym, próbujemy wkraczać, próbujemy wspomagać na ile możemy. – podkreśla Jerzy Czech, dyrektor WORD-u w Krośnie. – W tym roku w województwie podkarpackim zostało doposażonych kilkadziesiąt jednostek, a w powiecie jasielskim kilkanaście. W kolejnych latach, na miarę naszych możliwości, bo nie zawsze można przewidzieć obroty naszej firmy, będziemy dalej kontynuować tego typu zadania, czyli działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa, turnieje, konkursy i współpracę z jednostkami takimi właśnie jak Policja, Straż, Polski Związek Motorowy i inne.

Rozmowy z zarządem jednostki OSP w Załężu na temat zakupu tego sprzętu trwały od kilku miesięcy. – Kiedy przeznaczamy jakieś środki to zawsze w konsultacji z zarządem określonej jednostki. Nie może być tak, że doposażymy ją w coś, w co już jest albo w coś, czego akurat danej jednostce nie potrzeba. – mówi Czech.

Takiej pilarki brakowało ochotnikom podczas wielu akcji ratowniczych. – Bardzo dużo się tak zdarza, że musimy czekać na pomoc, bo nie stać nas na zakup sprzętu. Jak to się mówi, ręce są do pracy, ale czasami musi być niezawodny sprzęt. – powiedział Stanisław Witusik, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Załężu.

Potrzeby sprzętowe w jednostce są zaspokajane co rocznie dzięki pomocy sponsorów, którzy kierując się w swojej działalności, mają na uwadze bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Pukamy tam, gdzie tylko możemy. Nie możemy liczyć tylko na Urząd Gminy i spoczywać na laurach tylko szukamy, aby jakikolwiek sprzęt dotarł do naszej jednostki i mógł być wykorzystywany przy udzielaniu komuś pomocy przy zdarzeniach. – zaznacza Witusik.

Ratownicy z Załęża starają się teraz o pozyskanie specjalistycznego urządzenia do cięcia karoserii w pojazdach, które uległy wypadkowi komunikacyjnemu. – Ale to jest większy wydatek. Zobaczymy, jak to się potoczy po Nowym Roku. – mówi prezes jednostki.

Przed świętami Bożego Narodzenia nowy sprzęt otrzymało też dziesięć innych jednostek z powiatu jasielskiego. W ramach prowadzonej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy akcji „Stop powodziom” zostały doposażone OSP: Jasło-Żółków (motopompa pływająca), Jasło-Niegłowice (motopompa pływająca), Kołaczyce (motopompa pływająca), Brzyska (motopompa szlamowa), Dębowiec (motopompa pływająca) Gorzyce (agregat jednofazowy), Skołyszyn (agregat trójfazowy oraz motopompę do wody zanieczyszczonej), Tarnowiec (motopompa pływająca), Zawadka Osiecka (agregat jednofazowy) i Krempna (motopompa szlamowa).

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE