Informacje

Ugodził nożem kolegę prosto w serce: dostał 9 lat pozbawienia wolności

9 lat pozbawienia wolności oraz 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia zasądził dzisiaj Sąd Okręgowy w Krośnie wobec 36-letniego Andrzeja K., który w kwietniu br. w jednym z zakładów masarskich w Jaśle usiłował zabić swojego kolegę. Prokuratura i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyższy wyrok.

35-latkowi grozi dożywocie. Fot. archiwum KPP Jasło
Fot. archiwum KPP Jasło

Do zdarzenia doszło w Wielki Piątek tuż przed Świętami Wielkanocnymi w jednym z zakładów masarskich na terenie miasta. 36-letni Andrzej K. pokłócił się z 28-letnim Stanisławem Ż. o to, że ten wolno wykonuje swoją pracę. W trakcie kłótni ugodził nożem swojego młodszego kolegę prosto w serce. Nieprzytomnego mężczyznę odnaleźli w chłodni inni pracownicy. Myśląc, że ten zasłabł, szybko wezwali pomoc. Po przewiezieniu przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala okazało się, że mężczyzna ma poważną ranę serca i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. W operacji brali udział: lek. med. Leon Fliszkiewicz, dr n. med. Damian Różycki (ordynator Oddziału Chirurgii), anestezjolog lek. med. Łukasz Rak oraz zespół pielęgniarski. Dzięki operacji mężczyzna przeżył i trafił na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej.

Kiedy Stanisław Ż. wybudził się ze śpiączki, powiedział, że został zaatakowany przez kolegę z pracy. Policjanci prowadzący sprawę zatrzymali 36-letniego mieszkańca powiatu strzyżowskiego. Niedoszły zabójca przyznał się do winy. W momencie popełniania przestępstwa był pod wpływem alkoholu.

Prokuratura Rejonowa w Jaśle postawiła mężczyźnie zarzut usiłowania zabójstwa i domagała się 12 lat pozbawienia wolności oraz zasądzenia nawiązki na rzecz poszkodowanego w wysokości 50 tysięcy złotych.

Sprawa toczyła się przed Sądem Okręgowym w Krośnie. Zdaniem obrońcy Andrzeja K., nie było wystarczających dowodów, że oskarżony działał z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia i wniósł o zakwalifikowanie przestępstwa jako nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, skutkującego zagrożeniem życia i karę z warunkowym zawieszeniem.

Dzisiaj padł wyrok w tej sprawie. 36-letni mężczyzna został skazany na 9 lat pozbawienia wolności, ma również zapłacić poszkodowanemu 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Czytaj również:
[17.12.2010] – „Wyrok dla nożownika”
[25.06.2010] – „Niedoszłemu zabójcy z TRIO grozi dożywocie”
[06.04.2010] – „Ugodził nożem w serce”
[03.04.2010] – „Sukces jasielskich chirurgów: zoperowali ranę kłutą serca”

SŁOWA KLUCZOWE