Informacje

Wigilia Caritas: rośnie liczba potrzebujących

Już po raz piętnasty jasielski oddział CARITAS przygotował Wigilię dla najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu. W uroczystej wieczerzy wzięło udział ponad sto osób, na które po przełamaniu się opłatkiem i spożyciu posiłku, czekały świąteczne paczki.

Wigilia Caritas. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Wigilia Caritas w Jaśle.
Więcej zdjęć w fotogalerii (kliknij w obrazek).
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Wigilię rozpoczęły występy artystyczne przygotowane przez uczniów „jedynki”. Potem była modlitwa, przekazanie betlejemskiego światła pokoju przez harcerzy, łamanie się opłatkiem, wieczerza wigilijna oraz wspólne kolędowanie. Na spotkanie przyszli nie tylko podopieczni jasielskiego Caritasu i prowadzonej przez organizację kuchni dla ubogich, ale również mieszkańcy domu dla bezdomnych mężczyzn, a także osoby, które najbliższe święta spędzą w samotności. W sumie przeszło ponad setka ludzi.

„Ubogich, chorych i potrzebujących zawsze pośród siebie mieć będziecie”. Myślę, że ta liczba korzystających z naszych kuchni niestety nie maleje. – mówi ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. – Przybywa ich, bo bieda w Polsce – czasem ukryta – jest zauważalna i dostrzegalna. A jeśli nie ma tych ludzi tutaj dzisiaj to poprzez struktury Caritas docieramy do nich czy też powinniśmy docierać, żeby oni nie tylko byli nie głodni, ale żeby mieli zabezpieczone podstawowe możliwości bieżącego funkcjonowania. Tu bolejemy zwłaszcza nad tym, że rodziny są nieraz w wielkiej potrzebie. Zwłaszcza te wielodzietne borykają się z wieloma problemami.

Takich kuchni, ja ta przy jasielskim oddziale Caritas, funkcjonuje na terenie Diecezji Rzeszowskiej kilka. Jednak „nasza”, dzięki dużemu zaangażowaniu księdza Mariana Putyry, uważana jest za wzorcową. – Kuchnia Caritas w każdym z miast funkcjonuje na zasadzie dobrze pojętej współpracy z samorządem. Wiem, że tak jest w Jaśle, a także dzieje się to w innych miejscowościach. Ta kwestia jest czymś zasadniczym. My byśmy sobie sami nie dali rady. Zresztą, ustawa mówi o pomocy społecznej, która w ten sposób jest realizowana. Są to także formy pomagania i współpracy z przedsiębiorcami, z producentami żywności, są to również formy współpracy z ludźmi prowadzącymi hurtownie czy też inne zakłady. To nam ułatwia codzienną działalność. – powiedział ksiądz Słowik.

Nad całością dzisiejszego spotkania czuwał dyrektor Caritas Okręg Jasło ksiądz Marian Putyra. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz kościelnych: ksiądz biskup Edward Białogłowski, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ksiądz Stanisław Słowik, dziekan jasielski ksiądz Zbigniew Irzyk, przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, starosta jasielski Adam Kmiecik, wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, a także dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 4 Grażyna Idzik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle Dorota Lignar, prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Aleksander Zacios i kierownik Schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Jaśle Wiesław Sikora.

Śpiewamy w kolędzie: „ubodzy Was to spotkało witać Go przed bogaczami, a słowo ciałem się stało i mieszkało między nami”. Ta właśnie kolęda dzisiaj w sposób szczególny aktualna jest w tym miejscu, kiedy spotykamy się w gronie ludzi ubogich. – powiedział ksiądz biskup.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE