Kultura | rozrywka | edukacja

Niezwykłe jasełka w wyjątkowym wykonaniu

14 stycznia br. w ośrodku jasielskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, odbyły się noworoczne jasełka. W biblijne role wcielili się wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej, w niezwykły sposób przedstawiając historię Narodzenia Pańskiego. Wszystkich uczestników spotkania oraz zaproszonych gości rozkołysały słowa kolęd, pastorałek oraz ciepła rodzinna atmosfera panująca w ośrodku.

Uczestnicy warsztatów z wielkim zaangażowaniem przedstawili historię narodzenia Jezusa, wspaniale odgrywając biblijne role, śpiewając kolędy i pastorałki. Na uwagę zasługiwały również dekoracje, rekwizyty i stroje, które wychowankowie przygotowali własnoręcznie. – Chciałam podziękować wam, kochana młodzieży, za dostarczenie nam wrażeń, łącznie z łezką w oku. To był piękny występ i za to w imieniu całej Rady Miasta Jasła bardzo dziękuję. To przedstawienie przedłuża nam ten radosny świąteczny okres Bożego Narodzenia, czas w którym panuje radość, miłość, zgoda. Niech ta radość, miłość i zgoda nie kończy się dzisiaj, ale niech trwa przez cały rok 2011 – mówiła podczas spotkania Elżbieta Bernal, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła

Podczas jasełkowego spotkania nie zabrakło podziękowań dla wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób wspierają działalność ośrodka. Roman Strojek, przewodniczący koła szczególne słowa wdzięczności skierował do ks. dra Mariana Putyry za wsparcie duchowe, jakie daje członkom stowarzyszenia oraz niezawodną, coroczną obecność na noworocznych jasełkach. Podziękowania otrzymał również Urząd Miasta, a Andrzej Kachlik, zastępca burmistrza miasta, zapewnił o dalszym wsparciu ze strony miasta: – W imieniu Pana burmistrza, chciałem dzieciom i rodzicom życzyć wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, wychowawcom satysfakcji z wykonywanej pracy i zadeklarować, że nowo wybrana władza samorządowa będzie wspierać wszelkie Państwa inicjatywy. Drzwi do Urzędu Miasta i naszych pomieszczeń są dla Państwa zawsze otwarte. Zapraszam z wszelkimi problemami, a my będziemy się starać je rozwiązywać i wspierać Państwa we wszystkich potrzebach.

Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym działające w Jaśle powstało w 1994 roku z inicjatywy rodziców osób z upośledzeniem intelektualnym, otaczając opieką dwudziestu wychowanków. Dziś jest ich już pięćdziesięciu. Głównym spektrum działania koła jest prowadzenie rehabilitacji społecznej, zawodowej a także leczniczej, psychologicznej i socjoterapeutycznej. Od 1999 roku koło prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej z siedzibą przy ul. Floriańskiej 170.

Na warsztatach dzieci i młodzież mają możliwość rozwijania się poprzez zajęcia prowadzone w dziesięciu różnych pracowniach m.in. w wikliniarskiej, umiejętności społecznych, ceramicznej, gospodarstwa domowego, poligrafii czy krawieckiej. Każda z pracowni skupia pięcioosobową grupę uczniów oraz instruktora – tłumaczy Barbara Rówińska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, a zarazem współzałożycielka jasielskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

FOTOGALERIA:

Jasełka w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Jaśle (zdjęć: 16)

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE