Informacje

Akcja „Noworoczny Dar”: w tym roku na zakup sprzętu dla OIOM-u

Na ręce dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle trafił dzisiaj symboliczny czek opiewający na kwotę 26 759,86 złotych. To efekt kolejnej – czternastej już edycji lokalnej akcji charytatywnej „Noworoczny Dar”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu medycznego, który poprawi komfort leczenia pacjentów przebywających w jasielskiej lecznicy.

Początki akcji sięgają 1998 roku. Pomysłodawcami „Noworocznego Daru” – zbiórki pieniędzy na rzecz jasielskiego szpitala byli Ojcowie Franciszkanie z miejscowego klasztoru. Pierwsze edycje „Noworocznego Daru” były nastawione na uliczną zbiórkę pieniędzy, której końcowym efektem był zakup niezbędnego specjalistycznego sprzętu medycznego. Z czasem przerodziła się w wydarzenie kulturalne, które na stale wpisało się w tradycję naszego miasta.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Tu mamy całe spektrum, od przedszkoli do szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież, oprócz zbierania pieniędzy, przede wszystkim prezentuje swoje osiągnięcia kulturalne przed samymi sobą. Tutaj wszyscy starają się pokazać jak najlepiej w swoich prezentacjach. Wszyscy pamiętają o potrzebach tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji, czyli o potrzebach chorych. Udało się zorganizować wydarzenie, które jest połączeniem wrażliwości i potrzeb kulturalnych z wrażliwością i potrzebami niesienia pomocy innym. – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Tegoroczną edycję „Noworocznego Daru” rozpoczęła tradycyjnie w pierwszą niedzielę Nowego Roku (2 stycznia) kwesta uliczna, w której wzięło udział 122 wolontariuszy reprezentujących dziesięć jasielskich szkół. Do puszek trafiło 13 312 złotych. Jasielska akcja charytatywna to nie tylko zbiórki pieniędzy na ulicach miasta, ale także pieniądze zebrane przez dzieci i młodzież podczas prezentacji artystycznych, które odbywają się w Jasielskim Domu Kultury, ale także poza nim. Najwięcej, bo 3 822,66 złotych zebrali uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3.

Od 10 do 13 stycznia w Jasielskim Domu Kultury wystąpiły przedszkolaki z Przedszkoli Miejskich nr 1, 2, 3, 6, 9, 10, 11, 12 i prywatnego „Bajkowego Przedszkola”, uczniowie Szkół Podstawowych nr 1, 2 i 4, gimnazjaliści z Zespołu Szkół Miejskich nr 5 i Gimnazjum nr 1 oraz uczniowie jasielskich szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół nr 4, I LO, ZS Budowlanych oraz ZS nr 3. Uczniowie występowali też w swoich szkołach: SP nr 7, II LO, ZSM nr 3 i ZS w Szebniach oraz w Domu Ludowym w Brzyszczkach (uczniowie SP nr 10). Prezentacje zakończył „Wieczór kolęd… i zwykłego ludzkiego ciepła” w ZSM nr 1 w Jaśle (4 lutego).

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Bardzo serdecznie pragnę podziękować wszystkim młodym wolontariuszom, którzy brali udział w tegorocznej akcji i również w tym roku nie zawiedli. Dziękuję także bardzo serdecznie państwu dyrektorom szkół, nauczycielom, paniom i panom wychowawcom i opiekunom, bez pomocy których ta akcja nie mogłaby się odbyć. Cieszę się, że mimo – wydaje się – trudnej sytuacji w naszym kraju to jednak serca ludzi otwierają się na potrzeby innych. Tak też było i tym razem w Jaśle. – powiedziała podczas finału akcji Krystyna Kasprzyk.

Dyrektorka Jasielskiego Domu Kultury przekazała na ręce dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle symboliczny czek opiewający na kwotę 26 759,86 złotych. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na doposażenie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w sprzęt monitorujący funkcje życiowe pacjenta.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Myślę, że za tą kwotę zostanie zakupione dwa kapnografy i w uzupełnieniu to, co w tej chwili jest nam również niezbędne, to jeszcze pompy infuzyjne. Taki sprzęt jest tylko, że jest eksploatowany bardzo intensywnie i ten sprzęt trzeba wymieniać. Dlatego między innymi z takich akcji jest możliwość wymiany lub uzupełnienia tego, czego nam brakuje. – mówi Zbigniew Betlej. – Za zebrane pieniądze corocznie kupujemy dla szpitala sprzęt przede wszystkim ratujący życie. W ciągu tych czternastu edycji zebranych zostało już ponad 300 tysięcy złotych. – dodaje.

Podczas dzisiejszego finału z przedstawieniem „Gdzie jest nasze polskie Betlejem – jasełka i góralskie kolędowanie”, wystąpiła grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Zakopanem – Harendzie.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Chciałbym serdecznie podziękować organizatorom akcji „Noworoczny Dar”, czyli pracownikom Jasielskiego Domu Kultury, Ojcom Franciszkanom za organizację tej akcji, a przede wszystkim chcę podziękować młodzieży, bo bez młodzieży ta akcja nie ma sensu istnienia. Młodzież się angażuje w zbiórkę, są organizowane koncerty. Moim zdaniem jest to bardzo potrzebne, bo to – między innymi – również integruję tę młodzież. Chcę również podziękować dyrekcjom przedszkoli, szkół ponadpodstawowych, szkół podstawowych, gimnazjów za to, że przygotowują młodzież do tego, żeby ta akcja miała sens i żeby istniała ta akcja w dalszym ciągu. – powiedział Zbigniew Betlej.

Mimo, że „Noworoczny Dar 2011” został już oficjalnie zakończony, to przez cały czas darczyńcy chcący wesprzeć Szpital Specjalistyczny w Jaśle mogą wpłacać dowolne datki na specjalne konto bankowe, udostępniane przez miejscowych Ojców Franciszkanów: Bank PKO S.A. I Oddział Jasło: 75124023371111000037403607 z dopiskiem „Noworoczny Dar”.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE