Na drogach

Bezpiecznie na drogach powiatu: mniej wypadków i ofiar śmiertelnych

W 2010 roku na drogach powiatu jasielskiego doszło do 68 wypadków drogowych, których skutkiem była śmierć pięciu osób, a osiemdziesiąt dziewięć odniosło obrażenia – wynika z rocznej informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie jasielskim przedstawionej przez komendanta powiatowego Policji w Jaśle mł. insp. Roberta Woźnika.

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar
W 2010 roku w powiecie jasielskim doszło do 68 wypadków. 5 osób zginęło, 89 odniosło obrażenia.
© Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Policyjne statystki z dróg powiatu jasielskiego mówią wyraźnie: zmalała liczba wypadków i ofiar śmiertelnych. Biorąc pod uwagę analogiczny okres 2009 roku zanotowano spadek o 13 wypadków, spadek o 7 osób rannych i co najważniejsze spadek o 6 osób, które poniosły śmierć.

Głównymi przyczynami wypadków drogowych na terenie powiatu  jasielskiego było: nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu lub pieszemu oraz przekroczenie prędkości. – informuje mł. insp. Robert Woźnik.

Trasa Szebnie – Jasło należała w ubiegłym roku do najbardziej niebezpiecznych odcinków w powiecie jasielskim. Doszło tu do pięciu wypadków, w których siedem osób odniosło obrażenia, a dwie poniosły śmierć.

Najtragiczniejszy w skutkach wypadek miał miejsce w styczniu na drodze krajowej nr 28 w Warzycach. W zdarzeniu tym w wyniku  zderzenia się osobowego volkswagena z ciężarowym manem dwie osoby poniosły śmierć, a jedna doznała obrażeń ciała. – mówi Woźnik.

Druga pod względem wypadkowości była droga wojewódzka nr 992 relacji Jasło – Nowy Żmigród – Grab, na której zaistniało sześć wypadków, w których dwanaście osób zostało rannych oraz odcinek drogi krajowej nr 28 Jasło – Siepietnica, gdzie policjanci interweniowali w związku z sześcioma wypadkami drogowymi, w których rannych zostało 9 osób. Jeżeli chodzi o poszczególne samorządy to najwięcej wypadków w 2010 roku zanotowano na terenie samego Jasła – było ich trzydzieści.

Na podkreślenie zasługuje, że w ostatnich dwóch latach na drogach powiatu jasielskiego znacznie zmniejszyła się liczba osób, które zginęły w wypadkach. W 2008 roku śmierć poniosło 17 osób, w 2010 roku  5, tj. o 70 % mniej. Liczba wypadków zmniejszyła się o 30 %. – podkreśla.

Wzrosła natomiast liczba kolizji – w ubiegłym roku zaistniało ich łącznie 590, co w porównaniu z rokiem 2009 nastąpił ich wzrost o 25.

Cieszy z kolei spadek liczby osób siadających „za kółkiem” pod wpływem alkoholu. Jasielscy funkcjonariusze zatrzymali w ubiegłym roku 503 pijanych kierowców, czyli o 99 mniej niż w analogicznym czasie roku 2009.

Pomimo spadku liczby nietrzeźwych kierujących, stanowi to nadal olbrzymi problem z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w związku z czym nasze działania skupiać się będą w 2011 roku na dalszym eliminowaniu tego zjawiska. – mówi Robert Woźnik.

W minionym roku jasielscy funkcjonariusze prowadzili również szereg działań eliminujących z ruchu drogowego kierujących i pieszych popełniających wykroczenia oraz inicjowali i prowadzili szereg działań informacyjnych oraz profilaktyczno-zapobiegawczych.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE