Informacje

Dzieci w murach wyższej uczelni

W sobotę (26 bm.) w murach Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. błogosławionego księdza Władysława Findysza zainaugurowano rok akademicki na Juniwersytecie, czyli Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym. Tym samym Jasło dołączyło do elity polskich miast, które poprzez zabawę oferują swoim najmłodszym mieszkańcom innowacyjne formy kształcenia.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Uroczyste wręczenie indeksów młodym żakom (więcej zdjęć w fotogalerii).
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Inauguracji na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym towarzyszyła oprawa, jak podczas otwarcia roku akademickiego dla dorosłych: na sali był obecny cały senat uczelni na czele z rektorem, poczet ze sztandarem, odegrano hymn Polski, po którym młodzi adepci zostali zaprzysiężeni na studentów. Zabrzmiały również słowa hymnu „Gaudeamus Igitur”. O przynależności młodych studentów do Juniwersytetu będą świadczyły symboliczne indeksy, które otrzymały z rąk burmistrza miasta oraz rektora uczelni.

To ogromne wyróżnienie. Ja zwróciłem uwagę z jaką dumą te dzieci przyjmowały indeks, z jaką dumą przyjmowały uścisk dłoni rektora jasielskiej uczelni. One były naprawdę bardzo szczęśliwe i one są zdeterminowane, że chcą czynnie uczestniczyć w zajęciach tego uniwersytetu. – mówi Antoni Wydro, Podkarpacki Wicekurator Oświaty w Rzeszowie.

Zainteresowanie udziałem w zajęciach Jniwersytetu przerosło oczekiwania inicjatorów akcji.

Rodzice i dzieci odpowiedzieli na naszą ofertę błyskawicznie. W ciągu trzech dni lista została zapełniona i dzieci zapisywały się tylko na listę rezerwową. – podkreśla Małgorzata Forystek, koordynator Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Myślę, że to jest bardzo ważne, że jest w Jaśle tak duże zainteresowanie. To świadczy tylko o tym, że ta inicjatywa była potrzebna i dobrze, że jest. – dodaje Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Lista dzieci przyjętych do Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego liczy sto nazwisk.

Dzieci podzielone są na pięć grup. Każda grupa liczy dwadzieścia osób i do każdej grupy przypisanych jest dwóch opiekunów – wolontariuszy – przede wszystkim są to rodzice dzieci, którzy będą nam pomagać. Każda z grup będzie wchodzić na wykład i wychodzić z wykładu razem ze swoim wolontariuszem, ponieważ sto dzieci naraz to byłoby to wielkie zamieszanie. – dodaje Forystek.

Jak podkreśla rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle nie jest to jednak ostateczna liczba, bo mury uczelni mogą przyjąć większą ilość najmłodszych studentów.

Zależy nam na tym, żeby zainteresować jak największą ilość małych dzieci zgłębianiem wiedzy. – podkreśla Stanisław Polański. – Jestem pewny, że za kilka lat wielu z tych młodych ludzi będzie naszymi studentami.

Inauguracyjny wykład był poświęcony robotyce. – Dzieci mogły zobaczyć jak działają roboty. Dowiedziały się, że można stworzyć robota nawet z klocków LEGO. Natomiast za dwa tygodnie przygotowaliśmy ciekawy wykład, który poprowadzi znany i lubiany lekarz weterynarii Marcin Potempa, który opowie o temacie, który jest dzieciom bardzo znany, ponieważ wszystkie kochają zwierzęta. – powiedziała Małgorzata Forystek.

Projektowi edukacyjnemu, realizowanemu w ramach programu „Postaw na rodzinę”, będzie towarzyszył również cykl zajęć dla rodziców, podczas których rozmowy na temat sposobów wychowywania dzieci przeprowadzą wykształceni pedagodzy oraz psycholodzy.

Rodzice chcą się nauczyć jak mówić, aby dzieci słuchały. Jak słuchać, aby usłyszeć co dzieci chcą powiedzieć. Oni chcą się nauczyć jak postępować z tymi, których nazywamy cyfrowymi tubylcami jak oni, którzy są cyfrowymi imigrantami. To wcale nie takie łatwe. Dlatego ogromnie mnie cieszy, że tutaj nastąpiło połączenie zajęć skierowanych do dzieci z zajęciami skierowanymi do rodziców. – mówi Antoni Wydro.

Ideę uniwersytetu dziecięcego popiera burmistrz Jasła, którego sześcioletnia córka jest jednym z uczestników zajęć.

Pomimo swojej choroby bardzo jej zależało na tym, żeby uczestniczyć w tej inauguracji. Jako rodzic mogę powiedzieć, że z tego punktu widzenia jest to inicjatywa bardzo trafna. – mówi Andrzej Czernecki.

Pierwowzorem, na którym jasielscy samorządowcy wzorowali się przy tworzeniu Juniwersytetu, był Nowy Sącz. To właśnie tam, pod egidą Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University, dwa lata temu zorganizowano zajęcia dla najmłodszych studentów. Pomysł okazał się trafiony i do dzisiaj cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Myślę, że efekty tego całego zaangażowania zobaczycie Państwo w najbliższych latach, że Jasło będzie miastem ludzi żądnych wiedzy, ludzi zafascynowanych wiedzą i miastem, które się rzeczywiście rozwija. – podkreśla Andrzej Czernecki.

Partnerami Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego są: Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Młodzieżowy Dom Kultury, Wyższa Szkoła Biznesu z Nowego Sącza, Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle oraz Grupa NOWY STYL.

Gdyby nie oni wszyscy to pewnie do dzisiejszej inauguracji w takim pięknym wydaniu by nie doszło. Chciałem im bardzo serdecznie podziękować. Myślę, że jestem świadkiem dobrego początku czegoś, co wejdzie na trwale w tą geografię edukacyjną miasta. – powiedział Czernecki.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęło Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. – Kiedy przyszedłem i zobaczyłem tyle uśmiechniętych twarzy dzieci to i ja bardzo się ucieszyłem dlatego, że te dzieci przychodzą tutaj pełne zdziwień, zdziwień jaki piękny jest ten świat, jak wspaniałe prawa nim żądzą. Są to dzieci, które chcą zadawać mądrym ludziom, czyli pytania zaczynające się od słowa „dlaczego”. Te dzieci tutaj są i tutaj mają nadzieję nie tyle uzyskać gotowych odpowiedzi na te pytania. One są przekonane, że same będą mogły do tych odpowiedzi dojść. – powiedział Antoni Wydro.

Zajęcia na Juniwersytecie potrwają do czerwca br. Każde dziecko, które uczestniczyło w przynajmniej czterech wykładach, otrzyma dyplom ukończenia Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Więcej o projekcie na stronie internetowej: www.juniwersytet.pl.

FOTORELACJA Z INAUGURACJI JUNIWERSYTETU

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE