Kultura | rozrywka | edukacja

Karpacka Troja zaprasza w czerwcowy długi weekend

Znamy oficjalną datę otwarcia Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy! Obiekt zostanie udostępniony turystom podczas 3-dniowej imprezy inauguracyjnej, która odbędzie się w dniach 24-26 czerwca 2011 r.

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Otwarcie Karpackiej Troi – placówki muzealnej, która jako pierwsza w Polsce łączyć będzie walory tradycyjnego skansenu archeologicznego z nowoczesnym i przyjaznym turystom pawilonem wystawowym – planowane było na początek lipca 2010 r. Plany organizatorów pokrzyżowała powódź, która nawiedziła południowe rejony kraju w czerwcu 2010 r., dotkliwie niszcząc należący do Skansenu teren parku archeologicznego. Odbudowa obiektu została ukończona z końcem zeszłego roku, co pozwoliło muzealnikom na rozpoczęcie prac przy montażu ekspozycji i wyposażaniu obiektu. Prace te potrwają do czerwca 2011 r., zaś pierwsi turyści będą mogli odwiedzić Karpacką Troję niemal dokładnie w rok po powodzi. Impreza otwarcia odbędzie się bowiem w dniach 24-26 czerwca 2011 r. Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – podkreśla, że data ta, przypadająca w tym roku na okres czerwcowego długiego weekendu, została wybrana po konsultacjach z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie – organizatorem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – tak aby z jednej strony zapewnić udział w imprezie jak największej liczby odtwórców, z drugiej natomiast umożliwić przyjazd do Trzcinicy zdecydowanie większej liczbie turystów z odleglejszych części Polski i z zagranicy. Dla lokalnej społeczności stanowić będzie ona z kolei świetny pretekst do pozostania na miejscu i zorganizowania swoich planów wypoczynkowych wokół otwarcia obiektu.

W chwili obecnej trwają ostatnie ustalenia dotyczące programu imprezy, który różnić się będzie nieco od programu przygotowanego na lipiec 2010 r. Jego najważniejszą częścią w dalszym ciągu pozostanie z pewnością festyn archeologiczny, w którym wezmą udział rekonstruktorzy dawnych rzemiosł i członkowie bractw rycerskich z całej Polski. Będzie to pierwsza edycja festynu, który jako wydarzenie coroczne na stałe wejdzie do kalendarza największych imprez archeologicznych organizowanych w naszym kraju. Oprócz niego szykowana jest także specjalna niespodzianka, dzięki której otwarcie Karpackiej Troi ma na długo zapaść w pamięć. Szczegóły programu znane będą do końca lutego, jednak już teraz organizatorzy zapewniają, że dokładają wszelkich starań, aby niezależnie od wieku, każdy turysta, który odwiedzi w tych dniach Skansen spędził w Karpackiej Troi wyjątkowe chwile.

Najnowsze doniesienia z Karpackiej Troi śledzić można poprzez oficjalną stronę internetową skansenu pod adresem www.karpackatroja.pl.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy

SŁOWA KLUCZOWE