Kultura | rozrywka | edukacja

Na Walentynki: najpiękniejsze szlagiery Petersburskiego i Szpilmana (zapowiedź)

Najpiękniejsze szlagiery Jerzego Petersburskiego i Władysława Szpilmana można będzie usłyszeć podczas „Koncertu walentynkowego”, na który zaprasza – 12 lutego br. o godz. 17 – Jasielski Dom Kultury. Bilety (dla zakochanych par – tańsze) są już do nabycia w sekretariacie JDK, tel. 13 44 351 50.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Wystąpią związani z JDK wokaliści: Małgorzata Nowicka, Katarzyna Antonik-Stompel i Mirosław Gotfryd, którym towarzyszyć będzie zespół instrumentalny w składzie: Dariusz Szlachta – klarnet, akordeon, Wojciech Nowicki – fortepian, Marek Konieczny – gitara, Jerzy Grzesik – kontrabas, Bogdan Zimny – perkusja, pod kierunkiem Wojciecha Nowickiego, muzyka z JDK.

Jerzy Petersburski – kompozytor, pianista, legenda polskiej muzyki rozrywkowej – urodził się w 1895 roku w Warszawie, gdzie również zmarł, w 1979 r. Studiował w warszawskim konserwatorium u prof. Antoniego Sygietyńskiego i prof. Aleksandra Michałowskiego, a następnie w Wiedniu u prof. Arthura Schnabla. Współpracował z kabaretami oraz teatrzykami warszawskimi. Był autorem muzyki do filmów nakręconych przed II wojną światową. W 1936 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W latach 1947–1967 tworzył w Ameryce Południowej (Argentyna, Brazylia, Wenezuela). W roku 1967 wrócił na stałe do Polski. Skomponował m.in. takie przeboje jak: „Ja nie mam co na siebie włożyć” (we współautorstwie z Arturem Goldem), „Już nigdy”, „Odrobinę szczęścia w miłości”, „Tango milonga” i „To ostatnia niedziela”.

Władysław Szpilman – wybitny polski pianista i kompozytor – urodził się w 1911 roku w Sosnowcu, w rodzinie żydowskiej, zmarł w Warszawie w roku 2000. Studiował w Akademii Muzycznej w Berlinie pod kierunkiem Arthura Schnabla i Frnza Schrekera. Od roku 1935 do 1963 (z przerwą na lata okupacji, w czasie których ukrywał się) pracował w Polskim Radiu. Jest autorem około 500 piosenek, w tym takich hitów minionych lat jak: „Nie ma szczęścia bez miłości”, „Czerwony autobus”, „Nie wierzę piosence”, „Pójdę na Stare Miasto”, „W małym kinie”, „Tych lat nie odda nikt”, „Przyjdzie na to czas”, „Jutro będzie dobry dzień”.

Walentynki to święto zakochanych obchodzone w dniu św. Walentego (14 lutego). Właśnie ten święty na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczony jest jako patron zakochanych. W południowo-zachodniej części Europy walentynki obchodzone są od średniowiecza. Mieszkańcy pozostałych krajów europejskich zaczęli je świętować znacznie później, np. Polacy – w latach 90. XX wieku.
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów z wyznaniami miłosnymi i obdarowywanie ukochanych drobnymi prezencikami.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE