Kultura | rozrywka | edukacja

Poranek z muzyką baroku (zapowiedź)

Na niezwykły koncert, podczas którego można będzie usłyszeć najpiękniejsze sonaty XVIII-wieczne oraz poznać ciekawostki dotyczące muzyki barokowej, zaprasza Jasielski Dom Kultury. „Poranek z muzyką barokową” odbędzie się w najbliższy piątek (25 bm.) o godz. 10 w JDK. Bilety są do nabycia w sekretariacie JDK, tel. 13 44 351 50.

Zapowiedź wydarzenia

W programie utwory Josepha Bodina Boismortiera, Georga Philippa Telemanna, Leonardiego Vinci i Carla Philippa Emanuela Bacha. Wykonają je Tomasz Potaczek – flet Traverso, który również opowie o muzyce barokowej oraz charakterystycznych dla tej epoki instrumentach i Maciej Wulw – skrzypce barokowe.

***

Tomasz Potaczek w 2009 roku ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Studiował w klasie fletu traverso Małgorzaty Wojciechowskiej, a następnie Petera Holtslaga. Uczestniczył w kursach muzyki dawnej, u takich wykładowców jak: Rachel Brown, Lucie Duškova, Peter Holtslag, Jana Semerádova, Jed Wentz oraz Małgorzata Wojciechowska. Jest członkiem Stowarzyszenia Młodych Wykonawców Muzyki Dawnej. Brał udział w licznych festiwalach i koncertach na całym świecie.

Jako traversista jest współzałożycielem zespołu muzyki dawnej „Estravaganza” i kwintetu fletowego „Chambre 5”, który jako jedyny w Polsce ma w repertuarze wiele utworów na skład od jednego do pięciu fletów Traverso. Współpracował też z kapelą dworską „Consortium Sedinum” oraz zespołem muzyki dawnej „Ensamble Barocum”.

Jaślanie mieli go okazję poznać w ubiegłym roku, podczas koncertu „Pastorale” z cyklu „Peregrynacje muzyczne”, który odbył się 16 maja w kościele św. Stanisława BM.

Maciej Wulw jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie skrzypiec prof. Klemensa Bortla i Antoniego Cofalika, oraz Konserwatorium Krakowskiego w klasie skrzypiec barokowych Anny Śliwy. Umiejętności w zakresie gry na skrzypcach barokowych doskonalił biorąc udział w kursach interpretacji muzyki dawnej w Karlsruhe, Krakowie, Wieliczce i Bydgoszczy prowadzonych przez Agatę Sapiechę, Franka Polmana, Antona Stecka, Jacquelin Ross. Współpracował z orkiestrami Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis , nagrywał dla Polskiego Radia Kraków i Katowice. Jest współzałożycielem znanego jaślanom zespołu instrumentów historycznych ,,Risonanza”, w którym grają wybitni polscy i zagraniczni muzycy, nauczycielem muzyki m.in. w PSM w Jaśle i organizatorem życia muzycznego oraz propagatorem kultury muzycznej na Podkarpaciu.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE