Kultura | rozrywka | edukacja

To były pożyteczne ferie. W MDK-u gościło ponad 650 dzieci

Dwutygodniowy program zajęć podczas ferii zimowych przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle był doskonałą okazją do wspaniałej twórczej zabawy i aktywnego wypoczynku. W zorganizowanych zajęciach, warsztatach i wycieczkach łącznie wzięło udział ponad 650 dzieci z Jasła i powiatu jasielskiego.

Fot. MDK Jasło
Więcej zdjęć w naszej Fotogalerii (kliknij w obrazek)

Przez dwa tygodnie ferii – w godz. 9:00 – 13:00 – odbywały się zajęcia w ramach „Kalejdoskopu zimowego”. W zajęciach wzięło udział 35 dzieci w wieku szkolnym. W tym czasie dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowych, plastycznych, tanecznych, modelarstwa lotniczego, ekologicznych i językowych, zwiedziły Komendę Powiatową Policji i Straży Pożarnej, bawiły się na basenie oraz obejrzały film „Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu” w Kinie Helios w Rzeszowie.

Podczas zajęć z modelarstwa lotniczego dzieci samodzielnie wykonały model samolotu balsowego na wyrzutnię gumową; w trakcie zajęć na basenie brały udział w konkurencjach wodnych, na zajęciach ekologicznych uczyły się jak segregować śmieci a podczas wizyty w Straży Pożarnej zobaczyły jak wygląda codzienna praca strażaka.

Równie ciekawie przebiegał dwudniowy pobyt w Desznicy, w którym udział wzięło 35 dzieci. W zorganizowanym wspólnie z dyrekcją Szkoły Podstawowej w Desznicy wypoczynku udział wzięli wychowankowie MDK w Jaśle oraz uczniowie tamtejszej szkoły. W pięknych okolicznościach przyrody powiatu jasielskiego dzieci spędziły niezapomniane chwile – były zabawy na śniegu, nocne podchody, dyskoteka i karaoke. Napięty program nie pozwolił dzieciom i ich opiekunom ani na chwilę nudy. Zimowisko w Desznicy odbyło się w dniach 26 – 27 stycznia.

Równolegle w budynku Młodzieżowego Domu Kultury odbywały się warsztaty i zajęcia dla wszystkich zainteresowanych.

18 stycznia odbył się interaktywny spektakl dla najmłodszych zatytułowany „Kozucha Kłamczucha”. Na scenie wystąpili artyści z Agencji Artystycznej Art-Re z Krakowa. Spektakl był oparty na motywach utworu Janiny Porazińskiej i opowiadał o niesfornej Kózce. Podczas przedstawienia dzieci miały szansę kilkakrotnie wykazać się przed publicznością swoimi umiejętnościami. Brały czynny udział w przedstawieniu, reagowały spontaniczne, a rodzice mieli mnóstwo dobrej zabawy. Całość spektaklu utrzymana była w konwencji góralskiej. Współorganizatorem przedstawienia był Urząd Miasta w Jaśle.

18 stycznia miała również miejsce niezwykła lekcja historii. MDK zaprosił na spotkanie z ułanem, którym okazał się młody, jasielski pasjonat jeździectwa Paweł Urban – starszy ułan reprezentujący 8 Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego, Szwadron Niepołomice, Pluton Jasło. Podczas spotkania Paweł Urban opowiadał dzieciom o tym, jak wyglądało życie ułanów niegdyś i o tym, czym zajmują się oni teraz. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach, kiedy trudno już czymkolwiek zaskoczyć, można mieć naprawdę interesujące dla innych hobby. Dzieci miały okazję przymierzyć oryginalną rogatywkę, potrzymać broń ułańską: lancę, szablę i karabin, a nawet sprawdzić, ile waży prawdziwe ułańskie siodło.

Na zajęciach „Jeden smyk, drugi smyk do MDKu biegnie w mig” dzieci w wieku przedszkolnym bawiły się pysznie. Śpiewały, malowały i poznawały przyrodę. Powstały ciekawe prace plastyczne na temat „Zima za oknem”. Dzięki zabawom integracyjnym dzieci mogły się dobrze poznać i zawrzeć nowe przyjaźnie. W zajęciach, które odbywały się w poniedziałki i środy, udział wzięło 25 dzieci w wieku przedszkolnym.

Natomiast we wtorki i czwartki odbyły się zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat pod hasłem „My się zimy nie boimy”. Na zajęciach dzieci poznawały uroki zimy – poprzez piosenki, zabawy muzyczno-ruchowe i opowiadania; same układały zagadki i wykonywały prace plastyczne tematycznie związane z zimą. W zajęciach udział wzięło łącznie 20 dzieci.

20 stycznia odbyły się warsztaty ozdabiania papieru techniką pergaminową. Rękodzieło pergaminowe to fascynujące i twórcze zajęcie, dające duże możliwości. W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież z Jasła i okolic. Techniką tą uczestnicy czwartkowego spotkania wykonali piękne kartki okolicznościowe.

W dniach 21 – 22 stycznia odbyły się warsztaty taneczne Show Dance prowadzone przez Magdalenę Muchę – choreografkę rzeszowskiego zespołu Kornele. Uczestnicy warsztatów mogli spróbować sił w różnych stylach tanecznych – od broadway jazzu, przez underground, lyrical jazz po bollywood i funky. Magdalena Mucha przekazała uczestnikom również dużo wiedzy z zakresu techniki, zachowania scenicznego oraz pozytywnej energii płynącej z tańca.

Kolorowa, ekstrawagancka, etniczna, klasyczna, sportowa, inspirowana przyrodą – oto biżuteria stworzona przez dzieci i młodzież podczas tegorocznych warsztatów ,,Korallo”. W sobotę 22 stycznia miłośnicy brikolażu pod kierunkiem instruktora rękodzieła artystycznego Teresy Czyżowicz mogli puścić wodze fantazji i stworzyć coś wyjątkowego nie tylko dla siebie. Używając prostych materiałów, takich jak szkło, drewno, kamień, metal, bursztyn, masa perłowa, winyl, welur, plastyk, sznurek powstało kilkadziesiąt wspaniałych modeli kolczyków, wisiorów, naszyjników, bransolet. To wyjątkowe, ekscytujące hobby, cieszy się coraz większą popularnością wśród dzieci i młodzieży.

25 stycznia wspólnie z Urzędem Miasta w Jaśle zorganizowana została projekcja bajek „Dobranocki z dawnych lat …” , których producentem jest SFR Studio Filmów Rysunkowych z Bielska –Białej. Seans miał miejsce w kinie Syrena. Zaprezentowanych zostało osiem bajek: Filutek, Kangurek Hip-Hop, Nasz Dziadzio, Pampalini łowca zwierząt, Bolek i Lolek, Reksio, Gąska Balbinka, Przygody Błękitnego Rycerzyka. Warto wspomnieć, że najmłodsza bajka miała ponad 30 lat. W seansie uczestniczyło 220 dzieci wraz z opiekunami.

25 stycznia odbył się także koncert kolęd w wykonaniu młodzieży z sekcji wokalnej MDK wraz z grupą jasielskich muzyków. W repertuarze pojawiły się polskie kolędy utrzymane w aranżacji jazzowej, latynoskiej. Występy wokalne przeplatane były improwizacjami, a że sprawności i pomysłów zarówno wokalistom jak i muzykom nie zabrakło, stworzył się klimat prawdziwie świąteczny.

29 stycznia odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego pod kierunkiem instruktor Teresy Czyżowicz, których tematem było malowanie farbami na szkle. Uczestnicy zajęć zgłębiali tajniki witrochromii tworząc piękne, wielobarwne prace. Zdolności manualne, wyobraźnia, pomysł oraz chęć podjęcia nowego wyzwania wystarczyły do wzięcia udziału w fascynującej zabawie. W zajęciach udział wzięły dzieci wraz z rodzicami.

W tym dniu także odbył się także Feryjny Turniej Szachowy, w którym udział wzięło 11 uczestników sekcji szachowej MDK. Zwycięzcą Turnieju został Łukasz Nawracaj, w kategorii uczniów szkół podstawowych zwyciężył Dawid Stopa. Jedyną dziewczyną, która brała udział w Turnieju była Monika Kania.

W czwartki i piątki odbywały się zajęcia b-boyingu. Zajęcia prowadzili b-boy’e czyli tancerze sztuki break dance – biorący udział w ogólnopolskich zawodach break dance, na co dzień ćwiczący w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle. Uczestnicy zajęć poznali podstawowe kroki taneczne, figury akrobatyczne. W finale spotkania biorąca udział w zajęciach młodzież zaprezentowała krótką własną interpretację tańca break dance.

Na zakończenie ferii prawie setka młodzieży – uczestników zajęć MDK i zaproszonych gości – bawiła się na dyskotece prowadzonej przez DJ Rybsona.

Wciąż można obejrzeć w hallu MDK wystawę grafik w wykonaniu uczestników sekcji plastycznej zatytułowaną ROK GRAFIKA 2011. Grafiki przedstawiające kolejne miesiące roku zostały zawarte w kalendarzu na rok 2011 wydanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.

(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE