Kultura | rozrywka | edukacja

„Fist Style Crew” z Jasła na Floor Wars

Floor Wars – to światowe taneczne wydarzenie oparte na bitwach b-boyów (tancerzy Breakdance) o wejście do „GREAT 8”,  czyli „Wielkiej ósemki”, która spotka się w marcu podczas turnieju głównego w Danii (w Kopenhadze).

W sobotę (5 marca) na terenie Galerii Jurajskiej w Częstochowie odbyły się międzynarodowe eliminacje – Floor Wars Polska 2011 – do światowych finałów Floor Wars w Kopenhadze. W walkach tanecznych brały udział 32 trzyosobowe grupy, w tym grupa „Fist Style Crew” z Jasła na co dzień ćwicząca w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle.

Jaślanie w walkach ćwierćfinałowych ulegli grupie z Ukrainy i trzeba mówić o wielkim pechu gdyż, jak się później okazało, natrafili na zwycięzców całego turnieju. Oskar, Piotrek i Dawid są dumni, że walczyli z mistrzami eliminacji. Grupa South Bboys Front rzeczywiście prezentowała się znakomicie, ale Jaślanie też nie mają się czego wstydzić.

Walka South Bboys Front – Ukraina & Fist Style Crew – Jasło:

Przybliżmy sylwetki bboyów, biorących udział w zawodach.

Oskar Fior – student medycyny – Uniwersytet Medyczny w Lublinie: „Wydaje się nie do pogodzenia bboying z wydziałem, na którym studiuję w myśl maksymy „Przede wszystkim nie szkodzić” zwłaszcza sobie. Staram się więc ostrożnie wykonywać szczególnie trudne akrobacje” .

Piotr Żółtek – student Ratownictwa Medycznego – WSIiZ Rzeszów: „Od 9 lat tańczę i jest to pewna filozofia i styl życia. Bboying to jeden z najtrudniejszych stylów tanecznych, a ja lubię pokonywać trudności”.

Dawid Szepietowski: „ Mam lekki oddech w studiowaniu ale nie w Bboyingu. Ćwiczę od sześciu lat i jest to dla mnie forma relaksu, chociaż ćwiczenia są intensywne. Takie walki taneczne przekonują jednak, że warto ćwiczyć”.

Fot. Janusz Szewczyk
© Fot. JANUSZ SZEWCZYK

Tego typu eliminacje odbywały się w różnych krajach na świecie m.in. USA, Filipiny, Korea, Francja, Polska. W Jury konkursu zasiedli znani w całej Europie profesjonalni tancerze: Lil Ceng z legendarnej grupy Flying Steps /Niemcy; Soon Enough – główny organizator i pomysłodawca turnieju/ Dania oraz dr Hefo – Ready To Battle/ Fox Footwork / Polska.

Celem Floor Wars jest inspirowanie zarówno początkujących, jak i profesjonalistów sceny breakdance, wzajemne poparcie, a także wymiana pomysłów i doświadczeń pomiędzy zawodnikami.

W grupie Fist Style Crew często walczy także Oktawian, brat Oskara. Do ćwiczących wciąż dochodzą młodzi pasjonaci sztuki breakdance, a MDK wspiera pasję i z wielką satysfakcją spogląda na determinację i trud włożony w każde ćwiczenie, każdą figurę, która tak okazale prezentuje się na scenie.

(js) | MDK w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE