Informacje

„Radosna szkoła”: maluchy będą miały nowe place zabaw

Przy trzech jasielskich „podstawówkach” powstaną nowoczesne place zabaw. Zaprojektowane z myślą o prowadzeniu z dziećmi rozmaitych zajęć ruchowych mają służyć nie tylko najmłodszym uczniom klas 1-3, ale także dzieciom z pobliskich osiedli, w obrębie których zostaną zlokalizowane. Jak zapewniają dyrektorzy placówek, maluchy będą mogły korzystać z urządzeń zabawowych już od nowego roku szkolnego.

Plac zabaw przy ZSM nr 4 / fot. archiwum Szkoły

Na zdjęciu plac zabaw przy Zespole Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle. Fot. archiwum Szkoły.

Miasto Jasło jest jednym z beneficjentów rządowego programu „Radosna szkoła”, realizowanego przez ministerstwo edukacji narodowej. W bieżącej edycji dofinansowanie na budowę przyszkolnych placów zabaw otrzymały trzy placówki z terenu miasta: Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 8 przy Zespole Szkół Miejskich nr 5 oraz Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12 przy Zespole Szkół Miejskich nr 3.

Projekt „Radosna szkoła” powstał jako pomysł organizowania placów zabaw dla dzieci przy szkołach w związku z obniżeniem wieku szkolnego. Miasto Jasło złożyło wniosek do tego projektu jeszcze w ubiegłym roku i obecnie przyszła z Ministerstwa Edukacji Narodowej decyzja o przyznaniu środków na te place zabaw przy jasielskich szkołach. Jest to kwota ponad 280 tysięcy złotych, z tym, że miasto Jasło musi dołożyć swój własny udział, czyli też 280 tysięcy złotych. – wyjaśnia Aleksandra Dacyl, kierownik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Jasła.

Założenia, jakie przyświecają pomysłodawcom projektu, to umożliwienie najmłodszym dzieciom podejmowanie aktywności fizycznej w sposób pozwalający rozładować napięcia emocjonalne i fizyczne, które mogą wynikać z ograniczenia spontanicznej aktywności w trakcie zajęć lekcyjnych prowadzonych w klasach.

Jak ważnym jest stworzenie uczniom komfortowych warunków do przeprowadzenia zajęć ruchowych wie Grażyna Idzik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 przy Zespole Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle, przy której w ubiegłym roku powstał plac zabaw właśnie w ramach „Radosnej szkoły”.

Plac zabaw w Szkole Podstawowej nr 1 im. Romualda Traugutta został zrealizowany ze środków „Radosna szkoła” we wrześniu ubiegłego roku. Od tej pory stanowi niebywałą atrakcję dla naszych uczniów. Odbywają się tam zajęcia wychowania fizycznego. Na placu tym bawią się dzieci z klas 1-3. Jest to doskonała okazja do ćwiczeń fizycznych, relaksu i zabawy. Wartość naszej inwestycji wynosiła 112 tysięcy złotych. Miasto dokłada do tego 50 procent. – mówi Grażyna Idzik.

Obiekt przeznaczony dla dzieci w młodszym wieku szkolnym został zlokalizowany pomiędzy terenem zieleni przy boisku szkolnym, a małym boiskiem o zużytej nawierzchni bitumicznej. Łączna powierzchnia placu zabaw przy „Jedynce” wynosi 528 metrów kwadratowych. W ramach inwestycji, oprócz zakupu i montażu urządzeń zabawowych, plac zabaw został wyposażony w ławeczki i kosze na śmieci oraz ogrodzony.

Ten plac zabaw został przez architekta zieleni znakomicie wkomponowany w istniejący teren przyszkolny. – cieszy się Grażyna Idzik.

Swojej radości z uzyskanego dofinansowania nie kryje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 przy Zespole Szkół Miejskich nr 5 zlokalizowanej na osiedlu Sobniów.

Dopiero co dowiedziałem się o tym, że w tym roku dostaliśmy dofinansowanie w ramach rządowego programu „Radosna szkoła”. – powiedział nam Konrad Cetnar, dyrektor ZSM nr 5. – Tym bardziej jest to dla mnie radosna wiadomość, że ten plac zabaw miał powstać już w zeszłym roku. Niestety za małe środki, którymi żeśmy dysponowali, nie pozwoliły na rozbudowę. Tragedia, która dotknęła nasze miasto – powódź – nie pozwoliła miastu dofinansować w wystarczającym stopniu planowanego placu zabaw.

Dyrektor placówki przekonuje, że potrzeba budowy nowego placu zabaw istnieje już od wielu lat. – Mamy na terenie szkoły stary plac zabaw. To jest kilka huśtawek, ale nie dorównuje to planowanemu placowi zabaw, który będzie bezpieczny, będzie zabezpieczał przed upadkami, przed różnymi nieszczęśliwymi zdarzeniami. Oczywiście będzie odpowiednio strzeżony. – podkreślił Konrad Cetnar. – Będzie to miejsce, które będzie grupowało społeczność osiedlową. – dodaje.

Pomysł na lokalizację i urządzenie placu ma również dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.

Zaprojektowaliśmy ten plac zabaw od strony wschodniej i południowej, gdzie dzisiaj znajduje się częściowo boisko do siatkówki i miejsce po dawnej bieżni oraz tereny zielone szkoły. W naszych planach w tym miejscu chcemy zbudować szkolny plac zabaw, który będzie mógł służyć zarówno naszym dzieciom z klas pierwszych, drugich i trzecich, jak i maluchom z okolicznego osiedla. – powiedziała Anna Kamińska-Grzesiak.

Szczegóły techniczne mają być dopiero ustalane w najbliższych tygodniach. – Nie byliśmy pewni czy dostaniemy to dofinansowanie. Jeżeli chodzi o dokładne rozplanowanie urządzeń, jak i miejsca nie robiliśmy technicznej dokumentacji. W momencie kiedy wczoraj sprawdziliśmy, że definitywnie dofinansowanie szkoła otrzymała, przystępujemy do przygotowania dokumentów z tym związanych. – dodała.

Ponad 2,5 hektara terenu do zagospodarowania ma na lokalizację placu zabaw dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 106 tysięcy złotych.

W ramach planu zagospodarowania przestrzennego terenu naszej szkoły i dotacji przyznanych popowodziowo w tym roku będziemy planować ten plac zabaw. Mamy wstępne pomysły, aby był on w bezpiecznym i zacisznym miejscu przy budynkach szkoły. Mamy ponad 2,5 hektara terenu wokół szkoły, więc problemu z miejscem na plac zabaw nie będzie. – podkreśliła Aleksandra Zajdel-Kijowska.

To bardzo dobry pomysł. Podnosi to bezpieczeństwo i poprawia warunki nauki oraz zajęć pozalekcyjnych uczniów klas 1-3 w szkołach podstawowych. – dodaje pani dyrektor.

W sumie na utworzenie szkolnego placu zabaw i zakupu pomocy dydaktycznych do miejsca zabaw w szkole w ramach rządowego programu „Radosna szkoła” trafi w tym roku na Podkarpacie ponad 5,6 miliona złotych.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Konrad Cetnar

Mówi Konrad Cetnar,
dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle:

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “„Radosna szkoła”: maluchy będą miały nowe place zabaw”

  1. Od razu monitoring miejski przez 24h na dobę, a nie tak jak teraz od 6-22 i place będą służyły wiele wiele lat