Kultura | rozrywka | edukacja

56. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski: eliminacje rejonowe w JDK (zapowiedź)

20 recytatorów ze szkół ponadgimnazjalnych z Jasła i powiatu jasielskiego weźmie udział w eliminacjach rejonowych 56. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które odbędą się w poniedziałek 28 marca br. w Jasielskim Domu Kultury.

Najstarszy w Polsce konkurs recytatorski rozgrywany jest w 4 kategoriach artystycznych: recytacji, teatru jednego aktora, poezji śpiewanej i wywiedzione ze słowa oraz dwóch wiekowych: młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. W Jaśle od lat największą popularnością cieszy się kategoria recytacji. Tak jest również w bieżącym roku. Wszyscy, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w konkursie wystąpią w kategorii recytacja, prezentując dowolny wiersz i fragment prozy.

Ich występy ocenią jurorzy: aktor Jacek Lecznar i instruktorka teatralna WDK w Rzeszowie Danuta Pado. Zwycięzcy wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 4 maja br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Ci, którzy wybiorą na konkurs utwory Czesława Miłosza, będą mogli powalczyć o nagrodę dodatkową, bowiem dla uczczenia setnej rocznicy urodzin noblisty, bieżący rok został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Czesława Miłosza, a organizatorzy 56. OKR postanowili ufundować nagrody specjalne dla najlepszych interpretatorów jego twórczości.

Patronem OKR jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a głównym organizatorem Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie internetowej www.tkt.art.pl.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE