Informacje

Eliminacje miejskie Turnieju BRD w Jaśle

Pod naszym patronatem

W Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle (osiedle „Gamrat”) odbyły się dzisiaj eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Organizatorami konkursu byli: Urząd Miasta Jasła, ZSM nr 2 w Jaśle oraz Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego i Komenda Powiatowa Policji w Jaśle.

Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Finał turnieju miejskiego BRD w Jaśle (więcej zdjęć w FOTOGALERII).
© Fot. terazJaslo.pl / DANIEL BARON

Konkurs składał się z dwóch części: najpierw uczniowie zmierzyli się z testem pisemnym składającym się z 25 pytań dotyczących zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej. Pytania zostały opracowane przez Józefa Biernackiego, prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

W teście dla uczniów szkół podstawowych z trzech wariantów odpowiedzi prawidłowa jest tylko jedna, natomiast dla uczniów szkół gimnazjalnych z trzech wariantów odpowiedzi prawidłowe mogą być: jedna, dwie lub trzy. Uczestnicy na rozwiązanie zadań turniejowych mają 40 minut – informuje Józef Biernacki.

W drugiej części uczestnicy wykonywali zadania praktyczne, czyli jazdę na rowerze, na torze sprawnościowym, zaś jeden reprezentant drużyny wykonywał zadania praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Komisję konkursową a zarazem komitet organizacyjny Turnieju stanowili: Józef Biernacki (prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego), Damian Palar i Radosław Stanek (JKMiRD), Jacek Śliż (nauczyciel ZSM nr 2), Joanna Garbacik oraz Łukasz Brej (KPP Jasło).

Zabezpieczenie medyczne uczestników Turnieju zapewnił JKMiRD w osobie ratownika medycznego Mateusza Domaradzkiego.

Kolejność miejsc w Turnieju:

Kategoria „szkoły podstawowe”:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11 (Katarzyna Ochwat, Tobiasz Mikoś, Patryk Goleń, opiekun Jacek Śliż)
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 (Przemysław Pachana, Aneta Olbrot, Katarzyna Szot)
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 (Eryk Kijowski, Łukasz Kuznecki, Mateusz Twaróg)
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 (Adam Aleksander, Cezary Bania, Piotr Mikrut)
V miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 (Grzegorz Majewski, Łukasz Opałka, Damian Kmiecik)
VI miejsce – Społeczna Szkoła Podstawowa (Aleksandra Sypień, Justyna Marszałek, Izabela Frankiewicz)

Kategoria „gimnazjum”:
I miejsce – Gimnazjum nr 2 (Jacek Gryziec, Krzysztof Kapłon, Piotr Urban, opiekun Adam Smorul)
II miejsce – Gimnazjum nr 1 (Kamil Bućko, Michał Mikrut, Bartosz Sławniak)
III miejsce – Gimnazjum nr 5 (Bartosz Sokołowski, Daniel Lisowski, Mateusz Wielgosz)
IV miejsce – Gimnazjum nr 4 (Paweł Łabaj, Dominik Piękoś, Maciej Zagórski)
V miejsce – Gimnazjum Społeczne (Łukasz Mastej, Mateusz Jodłowski, Grzegorz Marchewka)

Miasto Jasło na finale powiatowym turnieju, który odbędzie się 15 kwietnia br., będą reprezentować: Szkoła Podstawowa nr 11 (Katarzyna Ochwat, Tobiasz Mikoś, Patryk Goleń, opiekun Jacek Śliż) oraz Gimnazjum nr 2 (Jacek Gryziec, Krzysztof Kapłon, Piotr Urban, opiekun Adam Smorul).

Turnieje od lat cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży oraz nauczycieli. Proponując bezpieczne zachowania na drogach „wpisują się” również w działalność Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego w zakresie profilaktyki bezpieczeństwa ruchu drogowego. Turniej, organizowany przy współpracy z podmiotami zajmującymi się problematyką zachowań uczestników ruchu drogowego, m.in. jasielską Policją, ma na celu uwzględnienie zagadnień ochrony dzieci i młodzieży – najmłodszych i najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. – podkreśla Józef Biernacki.

Nagrody dla laureatów wręczali: zastępca komendanta powiatowego Policji w Jaśle Artur Dudek, kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jaśle Aleksandra Dacyl, inspektor w Urzędzie Miasta Jasła Marek Tęcza oraz kierownik Działu Promocji i Reklamy Zakładów Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. w Jaśle Urszula Ogrodnik.

Finał powiatowy – 15 kwietnia o godzinie 9:30 w Zespole Szkół Miejskich nr 3 przy ulicy Szkolnej w Jaśle.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE