Kultura | rozrywka | edukacja

Jasło na trasie koncertowej MaseliOnTheRoad (zapowiedź)

Na kolejny, trzeci już w tym sezonie artystycznym koncert jazzowy zaprasza – 14 kwietnia br. o godz. 20 – Jasielski Dom Kultury. Tym razem będzie to koncert nowego zespołu Bernarda Maselego MaseliOnTheRoad, skompletowanego na jubileusz 25-lecia jego pracy artystycznej. Bilety są do nabycia w sekretariacie JDK, tel. 13 44 351 50.

Zapowiedź wydarzenia

Nowa grupa jazzowa MaseliOnTheRoad odwiedzi Jasło w ramach wiosennej trasy koncertowej, upamiętniającej ćwierćwiecze pracy artystycznej Bernarda Maselego, zorganizowanej przez firmę managerską Korotki Music, z którą jubilat współpracował już wcześniej. Przedsięwzięcie objęło patronatem prestiżowe jazzowe czasopismo Jazz Forum.

MaseliOnTheRoad tworzą: Bernard Maseli – kat, kalimba; Manou Gallo – śpiewająca basistka z Wybrzeża Kości Słoniowej; Sir Lord Gordon Odamatey z Ghany – instrumenty perkusyjne, Daniel Dano Soltis z Czech – perkusja oraz Mateusz Pliniewicz (Polska) – skrzypce.

Bernard Maseli, wybitny wibrafonista, kacista, kompozytor, muzyk sesyjny, aranżer i producent, jest doktorem habilitowanym, wykładowcą Akademi Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, założycielem grupy The Globetrotters i współzałożycielem legendy polskiej sceny jazzowej: zespołu Walk Away. Od roku 1988 corocznie zajmuje pierwsze miejsce, w rankingu JazzTop czasopisma Jazz Forum, w kategorii wibrafon. Występował z czołowymi zespołami i muzykami: Walk Away, Young Power, The Colors, Music Painters. Urszulą Dudziak, Lorą Szafran, Krzysztofem Ścierańskim, Zbigniewem Preisnerem oraz całą plejadą gwiazd zagranicznych, takich jak: Nippy Noya, Eric Marienthal, Dave „Fuze” Fuczyński, Bill Bruford, Dean Brown, Bob Malach, Victor Bailey, Steve Logan, Matheiew Garison, Paul Wertico, Bill Evans. Z zespołem Walk Away jako supportem, uczestniczył w trasie koncertowej Milesa Davisa po Europie.

Manou N’Guessan Gallo, basistka, gitarzystka, wokalistka, perkusistka, kompozytorka i producentka, urodziła się w 1972 r. na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Po raz pierwszy wystąpiła w wieku 12 lat w przedstawieniu w rodzinnej wiosce. Wszechstronnie utalentowana, z grupami teatralnymi i tanecznymi występowała w ościennych krajach: Mali, Togo, Benin, Bukina Faso. Po przeniesieniu się do Abidjan, blisko 4-milionowej stolicy kraju, spotkała Marcellina Yace, który zorganizował dla niej lekcje muzyki, sprezentował pierwszą gitarę basową i nauczył na niej grać. Wkrótce została zaproszona do nagrania albumu przez Ray’a Lem’y, bardzo znanego i cenionego w Afryce Zachodniej kongijskiego pianistę, gitarzystę i autora piosenek. Przełomem w jej życiu był rok 1997, w którym spotkała tour-managera belgijskiej formacji Zap Mama. Została w zespole, jako wokalistka, na sześć kolejnych lat. Jeden z utworów Zap Mama wykorzystany został w ścieżce filmowej „Mission Impossible II”. Manou dostała nominację MTV w kategorii Najlepszy Artysta Koncertujący na Wybrzeżu Kości Słoniowej 2009. Podczas gali telewizyjnej w występie towarzyszył jej Wyclef Jean, założyciel i lider zespołu Fuegees i – o czym mało kto wie – kandydat na prezydenta Haiti. Gallo ma na swoim koncie, poza nagraniami w charakterze muzyka sesyjnego, trzy płyty autorskie: „Dida” (2003), „Manou Gallo” (2007) oraz „Lowlin” (2009).

Sir Lord Gordon Odamatey, pochodzi z Beje Wo Ahumi w Ghanie. W Ghanie i okolicznych krajach bardzo szybko zyskał sławę fantastycznego perkusisty. Rozpoczął również działalność edukacyjną. Początkowo uczył swoich znajomych w Afryce, z biegiem czasu zyskał uczniów w Europie, zwłaszcza w szkole w Berlinie. Występował z wieloma grupami „No Fears“, „Bibiba“, „Root B. Tama“, „The World Orchestra“, „Senegambigha“ and Ade Bantu. W roku 1987 założył zespół Ogidi-Gigi który odbył tournée z „The Wailers“ – formacją, z którą Bob Marley nagrał swoje najsławniejsze utwory. Gordon występuje z tancerzami, komponuje muzykę, odpowiednio rytmiczną dla ich występów. Jako perkusista dał niezliczoną ilość koncertów solowych w Berlinie, Wiedniu, Paryżu, Nowym Orleanie, Hong-Kongu. Ma niepowtarzalny styl gry, który jest jego wizytówką.

Daniel Dano Soltis, perkusista, urodzony w 1982 roku w Koszycach (Słowacja), studiował w Konserwatorium w Koszycach i Kolegium Jaroslava Jezeka w Pradze, oraz Akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Pracował z wieloma osobowościami czeskiej i międzynarodowej sceny muzycznej. W 2009 roku wystąpił na 45 festiwalu Jazz Nad Odrą, gdzie – jako pierwszy obcokrajowiec – zdobył Grand Prix jako solista oraz został uznany za Indywidualność Jazzową Roku. Później występował z takimi osobowościami jak: Ingrid Jensen (Canada), Rich Perry (USA), Mark O’Leary (USA), Aga Zaryjan, Janusz Skowron, Maciej Strzelczyk, David Doruzka (Czechy/Francja), Petr Zelenka (Czechy/Francja), Jaromír Honzák (Czechy), Felix Slovácek (Czechy), Karel Ruzicka jr. (Czechy/USA).

Mateusz Pliniewicz, skrzypek urodzony w 1986 w Głogowie, studiował w klasie Henryka Gembalskiego w Instytucie Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Na stałe współpracuje z jednym z najciekawszych młodych kompozytorów, aranżerów i pianistów Nikolą Kołodziejczykiem, z którym współtworzy projekt „Wejście Ewakuacyjne”. W projekcie tym muzyka akustyczna przenikana jest elektroniką. Obecnie przygotowuje się do zarejestrowania autorskiego materiału.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE