Kultura | rozrywka | edukacja

Koncert na zakończenie karnawału. Słynny tenor w JDK

Andrzej Jurkiewicz, jeden z najznakomitszych polskich tenorów, znany na scenach operowych i operetkowych całego świata, wystąpił wraz z żoną Joanną, w Jasielskim Domu Kultury. Wspaniałego koncertu „Muzyka nie zna granic”, wieńczącego wyjątkowo długi w tym roku okres karnawału wysłuchało liczne grono wielbicieli klasycznej muzyki rozrywkowej z Jasła i okolic.

Fot. Jasielski Dom Kultury
© Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

Artysta zadziwił wszystkich nie tylko wspaniałym śpiewem, ale także fantastycznym akompaniamentem na akordeonie. Wraz z żoną, zaprosił publiczność w muzyczną podróż po Europie, rozpoczynając od najpopularniejszych pieśni neapolitańskich. Ze słonecznej Italii zawędrował do Hiszpanii i Francji, zahaczając po drodze o cygański tabor, a następnie przez Niemcy do Polski, Rosji, na Ukrainę i Białoruś. Przypomniał popularne na całym świecie pieśni oraz przeboje operetkowe, w oryginalnych i polskich wersjach językowych, zapraszając publiczność do wspólnej zabawy, z czego ta chętnie skorzystała, wtórując i wyklaskując rytm. Słynny tenor, zaśpiewał m.in. wspaniałe arie operetkowe: „Usta milczą dusza śpiewa” z Wesołej Wdówki Franza Lehara, „La donna e mobile” z Rigoletta Giuseppe Verdiego i „Wielka sława to żart” z Barona Cygańskiego Johana Straussa, a także niezapomniany przebój Jana Kiepury „Brunetki, blondynki” oraz „Czy mnie jeszcze pamiętasz” Czesława Niemena, „My Cyganie”, „Granada”, „Hej sokoły”. Niektóre utwory wykonał w duecie z żoną, do śpiewania niektórych, włączała się także widownia. Kolejne pieśni przeplatane były wspomnieniami artysty i anegdotami. To wszystko złożyło się na wspaniały, niezapomniany wieczór, za który publiczność podziękowała artystom długą owacją na stojąco.

***

Andrzej Marian Jurkiewicz jest solistą założonej w 1997 r. Polskiej Opery Kameralnej w Łodzi. Występował w Teatrze Wielkim w Łodzi (1981-87), Operze i Operetce Krakowskiej (1987-90), Operze Śląskiej w Bytomiu (1989-90). W latach 1990-97 był solistą Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, w latach 1995-2001 – Teatru Wielkiego w Łodzi. Koncertował na scenach operowych i filharmonicznych Polski, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Holandii, Włoch, Luksemburga, Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, śpiewał również w Centralnym Zespole Wojska Polskiego. Jest laureatem Festiwalu Piosenki Polskiej w Jeleniej Górze, Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, a także Festiwalu Piosenki na Białorusi. Jaślanie mieli okazję usłyszeć go pod koniec czerwca ubiegłego roku, kiedy to wystąpił w koncercie charytatywnym „W krainie uśmiechu”, z którym do Jasła przyjechali soliści Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiej Opery Kameralnej oraz 4 lata temu, na Festiwalu Narodowym w Żarnowcu.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE