Informacje

Nielegalny tytoń rozdrabniali w niszczarkach do papieru

Policjanci z jasielskiego wydziału do spraw przestępczości gospodarczej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy zajmowali się nielegalną produkcją i handlem wyrobami tytoniowymi. Funkcjonariusze w mieszkaniach podejrzanych zabezpieczyli kilkadziesiąt kilogramów liści tytoniu i krajanki tytoniowej. Towar do sprzedaży mężczyźni przygotowywali za pomocą niszczarek do papieru.

Fot. Policja
© Fot. POLICJA

Od pewnego czasu do policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej napływały informacje o nielegalnym handlu tytoniem bez wymaganych przepisami znaków akcyzy. Funkcjonariusze w toku prowadzonych czynności ustalili miejsce, w którym dochodzić miało do transakcji. Typowanie okazało się trafne.

W minionym tygodniu obserwując wyznaczony parking przy jednym ze sklepów w Jaśle, policjanci zauważyli mężczyznę, który oferował do sprzedaży tytoń. Okazał się nim 31-letni mieszkaniec Jasła. W jego samochodzie funkcjonariusze odnaleźli prawie 9 kilogramów tytoniu bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Część towaru była zapakowana w strunowe worki foliowe i przygotowana do sprzedaży. Policjanci ustalili również wspólnika zatrzymanego, którym okazał się jego 33-letni kolega z Jasła.

Fot. Policja
© Fot. POLICJA

Funkcjonariusze wspólnie z pracownikami Służby Celnej sprawdzili mieszkania podejrzanych. W trakcie przeszukań znaleźli kolejne kilogramy liści tytoniu i krajanki tytoniowej, dwie niszczarki do papieru, dwie wagi oraz substancje chemiczne, tzw. ulepszacze zapachowo –aromatyczne. Łącznie policjanci zabezpieczyli prawie 30 kilogramów tytoniu.

W trakcie dochodzenia śledczy ustalili, że zatrzymani kupowali liście tytoniu na aukcjach internetowych. Susz roślinny rozdrabniali za pomocą niszczarek do papieru, następnie porcjowali i nielegalnie sprzedawali. Wartość uszczuplenia podatkowego wyniosła prawie 16.000 zł.

Fot. Policja
© Fot. POLICJA

Podejrzani usłyszeli zarzuty produkcji i handlu wyrobami tytoniowymi bez znaków akcyzy. Przyznali się do popełnionych przestępstw. Grozi im wysoka kara grzywny.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE